شهر کان

شهر کان فرانسه - Kahn ville

شهر کان ،ققنوس شهرهای نورماندی

شهر کان کجاست؟

شهر کان که در تلفظ صحیحش نون آخر را باید تقریبا تلفظ نکنید، یکی از شهر‌های ساحلی یا کنار‌دریا و بسیار زیبا است. در گزارشی مفصل‌تر، این شهر، در 15 کیلومتری (9.3 مایلی) در داخل از کانال انگلیسی، 200 کیلومتری شمال غربی پاریس واقع شده است؛ از طریق مسیل آبی به پورتسموث در جنوب انگلستان متصل می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا شرایط زندگی و اوضاع گردشگری را در این شهر با هم مرور کنیم، پس تا آخر مطلب Top Solution  را همراهی کنید.

کمی تاریخ و حقایق جالب درباره شهر کان

کان در مرکز منطقه شمالی فرانسه قرار دارد و مرکز قدرت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در این بخش از کشور است. اینجا در ده بیست کیلومتری ساحل و استراحتگاه‌های شلوغ دوویل و کابورگ، و همچنین نورمن سوئیس و پیز دواگ قرار دارد و اغلب به عنوان ققنوس نرماندی شناخته می‌شود.

به عبارت دیگر، در چند کیلومتری دریا، در سواحل اورن توسعه یافته است. کان در قلب یک دشت حاصلخیز کشاورزی، پایتخت نرماندی سفلی، پایتخت تاریخی ویلیام فاتح است.

به همین خاطر، به زبان تاریخ، کان به خاطر ساختمان‌های تاریخی‌اش که در زمان سلطنت ویلیام فاتح ساخته شده بود، که در آنجا دفنش کردند مشهور است؛ همینطور برای نبرد نرماندی، یعنی مجموعه‌ای از درگیری‌های سنگین که در داخل و اطراف کان در طول نبرد نرماندی در سال 1944 رخ داد و بسیاری از بخش‌های شهر را به طور کامل ویران کرد، هم مشهور است.

جالب‌تر اینکه تقریباً به مدت 150 سال پس از فتح انگلستان توسط نورمن‌ها در سال 1066، نرماندی و انگلیس به واسطه داشتن یک شخص به عنوان دوک نرماندی و پادشاه انگلیس اشتراکات زیادی داشتند. پیش از انقلاب فرانسه شعار شهر این بود:

خدا یکی، شاه یکی، ایمان و اعتقاد یکی.

این شعار از تیغ برنده انقلاب جان سالم به در نبرد.

جمعیت‌شناسی و دموگرافی

کان-نرماندی منطقه‌ای با 470000 نفر جمعیت است، که در غرب با سواحل و استراحتگاه های ساحلی رمانتیک و ورزشی هم مرز است، هوایی معتدل، نسیم دریا در تمام طول سال دارد. اینجا تمام خدمات یک شهر بزرگ در دسترس شماست.

جغرافیا و آب وهوای شهر کان

آب‌وهوای کان از یک جنبه منحصر به فرد است: اینجا هم در یک دشت مسطح کوهپایه‌ای مثل تهران واقع شده است و هم نرخ رطوبت بالایی دارد. رودخانه Orne از میان شهر می‌گذرد و همچنین رود‌دره‌‌هایی کوچکی به نام les Odons که بیشتر آنها برای بهبود بهداشت شهری در زیر شهر مدفون شده‌اند. کان یک منطقه تالابی بزرگ به نام «لا‌دشت» دارد که در اطراف هیپودروم، نه چندان دور از رودخانه اورن، که به طور منظم زیر آب می‌رود.

خلق‌وخوی مردم در شهر کان

مردم کان بسیار اجتماعی هستند. آن‌ها همیشه لبخند به صورت دارند و از دیدن تک‌تک همشهریانشان خوشحال می‌شوند. یکی از مهاجرانی که مدتی است در کان سکنی گزیده، لوکا اهل مجارستان به Top Solution گفت:

«من زندگی در کان را دوست دارم چون شهر کوچکی است و همیشه با افراد زیادی که می شناسید برخورد می‌کنید و در دنیای اینترنت زده‌ی امروز این بسیار خوب است.

بعد از یک سال زندگی در اینجا، شناخت هر گوشه‌ای آسان است و فوری جا می‌افتید. مردم در این راه کمک زیادی به شما خواهند کرد. هزینه زندگی هم پایین و شغل تا دلتان بخواهد هست. کارفرما‌ها هم رفتار خوبی دارند. و اینکه مکان‌های خوبی برای رفتن با دوستان مثل قلعه وجود دارد.»

سوغاتی شهر کان

شیرینی‌های فرانسوی، و محصولات متنوع غذایی که در این شهر تولید می‌شود می‌تواند یک سوغات خوب برای عزیزانتان باشد.  

زبان محاوره ای مردم در شهر کان

شیرینی‌های فرانسوی، و محصولات متنوع غذایی که در این شهر تولید می‌شود می‌تواند یک سوغات خوب برای عزیزانتان باشد.  

حمل و نقل در کان

در این بخش از مطلب گزینه‌های رفت‌وآمد را با هم بررسی می‌کنیم:

 • اتوبوس
  برای اینکه بدون ماشین به کان بروید، از همه جای فرانسه اتوبوس هست و بهترین گزینه از نظر صرفه‌جویی محسوب می‌شود. Twisto شبکه حمل و نقل شهری کان است که حدود شصت خط اتوبوس و 3 خط تراموا دارد. در گذشته، کان همچنین چندین خط راه آهن اصلی و فرعی داشت که ایستگاه کان را به تمام بخش‌های نرماندی با خطوط پاریس، ویر، فلرز، کابورگ، هولگیت، دوویل، سن لو، بایو و شربورگ متصل می‌کرد. امروزه این خطوط به‌روز شده‌اند و تا بخش‌هایی از خاک انگلستان ادامه‌ دارند.

 • راه‌آهن
  ایستگاه راه آهن کان دومین ایستگاه شلوغ نرماندی پس از روئن است. این ایستگاه به همه کشورهای همسایه و شهرهای دیگر فرانسه قطار دارد.

 • فرودگاه‌ها
  فرودگاه Caen – Carpiquet بزرگترین فرودگاه در نرماندی از نظر تعداد مسافران و پروازهایی است که رکورد جابه‌جایی هوایی را هر سال به خودش اختصاص می‌دهد. بیشتر پروازها توسط شرکت هواپیمایی ملی فرانسه ایرفرانس انجام می‌شود که به شهرهای فرانسه لیون، نیس، تولوز، مونپلیه، مارسی، بیاریتز، آژاکسیو، فیگاری، باستیا و کالوی پرواز دارند. ایرفرانس در سال 2022 پنج مقصد خارجی را هم ارائه می‌دهد.

 • حمل‌ونقل‌آبی
  حمل و نقل آبی هم از اهمیت خاصی برخوردار است. کان به وسیله‌ی بندر بزرگ اویسترهام، واقع در دهانه کانال کان، جایی که کانال مانش را قطع می‌کند، به سایر نواحی متصل می‌شود.

 • دسترسی بزرگراهی
  به قول معروف در کان راه جاده هم باز است؛ این شهر از طریق بزرگراه به پاریس (A13)، بریتانی و جنوب فرانسه (A84) و به لومان و مرکز فرانسه (A88-A28) به بقیه فرانسه می‌رسد که اتفاقا خیلی هم دراز نیست— کمتر از دو ساعت و بیست دقیقه به پاریس می‌رسید.

 • پیاده‌ مداری
  از زاویه دید یک گردشگر، مرکز شهر انقدر کوچک است که می‌توان با پای پیاده به گشت و گذار پرداخت و بیشتر جاذبه‌های اصلی در فاصله کوتاهی از یکدیگر قرار دارند. تاکسی نیز در دسترس بوده و یک سرویس اشتراک دوچرخه به نام Vélolib با ایستگاه‌هایی در سطح شهر وجود دارد.

اقتصاد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر کان

اگر رمان‌ سروتونین میشل اوئلبک را خوانده باشید فضای کاری در کان را خوب لمس می‌کنید چون اقتصاد این شهر بر کشاورزی صنعتی و صنعت مواد غذایی استوار است.

سازمان بزرگ در این حوزه، یعنی کشاورزی و مواد غذایی Agrial دفتر مرکزی خود را در Caen دارد. تولید‌کنندگان دیگر محصولات کشاورزی، از جمله سبزیجات، میوه، شیر، مرغ و گوشت در این شهر با کمک 12000 کارمند و همه سازمان‌های زیر مجموعه بخش بزرگی از صنعت غذای فرانسه را اداره می‌کنند.

کلام آخر

در این مطلب پا به پای هم کان را قدم زدیم تا ببینیم چطور می‌شود به این شهر زیبا سفری خاطره‌ انگیز داشت. همچنین نکاتی را در رابطه با تحصیل در این شهر که الگوی شهرهای نرماندی است با شما در میان گذاشتیم. اگر قصد سفر به کشور فرانسه را دارید یا برای مهاجرت برنامه ریزی می‌کنید، همین حالا دست از جستجوی کلافه‌ کننده در اینترنت بردارید و با ما تماس بگیرید تا مسقیم‌ترین مسیر برای رسیدن به اهداف مهاجرتی خود را به شما نشان دهیم. Top Solution همیشه بهترین، همیشه معتمد‌ترین.

لینک های مرتبط با موضوع این مقاله :
 • ویکی‌پدیای شهر کان: https://en.wikipedia.org/wiki/Cannes
  این صفحه در ویکی‌پدیا، مشخصات کلی شهر کان در فرانسه را شامل تاریخچه، جغرافیا، جمعیت و فرهنگ شهر را بررسی می‌کند.

 • سایت رسمی گردشگری شهر کان: https://www.cannes-destination.com/
  این سایت برای گردشگرانی که می‌خواهند کان در فرانسه را بازدید کنند، اطلاعات گردشگری مربوط به شهر را ارائه می‌دهد، از جمله جاذبه‌های توریستی، پارک‌ها و موزه‌های مختلف.

 • سایت شهرداری شهر کان: https://www.cannes.com/
  این سایت شامل اطلاعات مربوط به شهرداری کان و خدمات شهری ارائه شده توسط این سازمان است. همچنین شامل اخبار و رویدادهای شهری نیز می‌باشد.

 • صفحه اینستاگرام شهرداری شهر کان: https://www.instagram.com/villecannes/
  این صفحه شامل عکس‌هایی از شهر کان در فرانسه و فعالیت‌های شهرداری در این منطقه می‌باشد.

 • سایت خبری شهر کان: https://www.nicematin.com/ville/cannes
  این سایت شامل اخبار مربوط به شهر کان در فرانسه و رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی در این منطقه است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات اخیر

محتویات مقاله

اطلاعات تماس