دانشگاه لیل

دانشگاه لیل

محتویات مقاله

سال تاسیس دانشگاه لیل

دانشگاه لیل در در سال 1562 باز می‌گردد، زمانی که اسپانیایی ها دانشگاه دوآی را تأسیس کردند. این دانشگاه بعداً به فرانسه منتقل شد.

توضیحات مختصر در مورد لوکیشن دانشگاه لیل

دانشگاه لیل یک دانشگاه بزرگ و معتبر واقع در لیل فرانسه است. این دانشگاه به سه پردیس عمومی مستقل تقسیم شده که هر یک در یک زمینه دانشگاهی تخصص دارند.

 • Université Lille I پردیس علم و فناوری این دانشگاه است و این شهرک دانشگاهی در Villeneuve-d’Ascq، نزدیک مرز با بلژیک و درست خارج از لیل قرار دارد. این پردیس زیبا پنج بخش و سه آزمایشگاه تحقیقاتی را اداره می‌کند که در زمینه‌هایی مانند ریاضیات و فناوری اطلاعات تخصص دارند.
 • لیل دو، یا پردیس شماره دو، جایی است که حقوق و بهداشت حرفه‌ای آموزش داده می شود. این پردیس در رونچین، در بخش جنوبی لیل مستقر است.
 • پردیس شارل دوگل که پردیس شماره سو دانشگاه لیل محسوب می‌شود خانه علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی و مدیریت است. این پردیس هم درکنار لیل یک، در Villeneuve-d’Ascq واقع شده است.

در آینده نزدیک دانشگاه لیل رسما دارای پنج پردیس دانشگاهی اصلی خواهد بود که در شهرستان‌ها و دهکده‌های همجوار پراکنده هستند. از جمله‌ی این‌ها می‌توان به  Métropole européenne de Lille اشاره کرد، همچنین پردیس‌هایی در Arras، Gravelines، Valenciennes، Outreau و Wimereux افتتاح خواهد شد.

رتبه جهانی دانشگاه لیل

دانشگاه لیل برای اولین بار توسط THE در رتبه بندی دانشگاه های جهانی در سال 2017 رتبه بندی شد. قبل از آن سال، دو دانشگاه از دانشگاه لیل به طور جداگانه رتبه بندی می‌شدند: دانشگاه علوم و فناوری لیل 1 و بهداشت و حقوق دانشگاه لیل 2. رتبه جهانی دانشگاه در سال 2022  در جایگاه 503 جدول جهانی موسسات آموزش عالی دنیا قرار دارد.

همچنین در آخرین رتبه‌بندی Scimago برای سال 2022 چهار پردیس از لیل در میان دانشکده‌های برتر این رنکینگ جهانی قرار گرفته‌اند.

درجدول زیر به تفکیک رتبه پردیس‌ها و دانشکده‌های زیر مبتنی بر رشته برای شما گردآوری شده است:

 

رتبه جهانی رشته
401 هنر و علوم انسانی
451 علوم کامپیوتر
201 ادبیات و زبان‌شناسی
101 ریاضیات
223 پیراپزشکی و بهداشت
221 علوم پایه
352 علوم اجتماعی
دانشگاه لیل

رتبه کشوری

مطابق برآورد‌ها و نظرسنجی‌ها در سال 2022 از میان دانشجویان فرانسوی، این کشور از 5 موفق به کسب 4.2 امتیاز شده است. همچنین درجایگاه بیستم رتبه‌بندی داخلی فرانسه هم جای گرفته است.

دانشگاه لیل دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه لیل یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی کشور فرانسه است.

رشته‌ها

دانشگاه لیل دارای 15 دانشکده و دپارتمان است که به شش حوزه اصلی تقسیم شده اند:

 • هنر، ادبیات، و زبان‌شناسی؛
 • حقوق، اقتصاد و مدیریت؛
 • بهداشت؛
 • علوم انسانی و اجتماعی؛
 • تربیت‌بدنی؛
 • علم و تکنولوژی.

مقاطع

با 66 آزمایشگاه تحقیقاتی، 350 پایان نامه دکترا و 3000 انتشار علمی در سال، تمرکز دانشگاه لیل بیشتر بر مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکتری است.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

شهریه دانشگاه‌ دولتی در سرتاسر فرانسه یکی است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی 2770 یورو (حدود 3100 دلار) ارزیابی می‌شود. این مبلغ در مقطع کارشناسی ارشد 3770 یورو در سال (4250 دلار) برآورد می‌شود.

به تازگی در خبری دیگر آمده است که سیستم آموزش عمومی فرانسه متعهد است تا آموزش عالی را برای همه رایگان و قابل دسترس کند. در این رابطه، شهریه به ندرت بیش از 600 یورو در هر سال تحصیلی است و برای دانشجویان فرانسوی و بین‌المللی یکسان است. گفتنی است، هزینه‌های زندگی، اگرچه ارزان‌تر از هزینه‌ شما در پاریس است، اما همچنان بالاتر از حد معمول در فرانسه ارزیابی می‌شود.

زبان‌های تدریس در دانشگاه لیل

طبق اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، در دانشگاه لیل بیش از 20 دوره به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین کلاس‌های زبان فرانسه برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند مهارت‌های زبانی خود را در حین تحصیل بهبود بخشند، وجود دارد. بعلاوه، دوره‌هایی هم به زبان‌های عربی، اسپانیایی و البته فرانسوی کبک تدریس می‌شوند.

ددلاین ثبت نام دانشگاه

طبق آخرین اعلام پرتابل دانشگاه لیل آخرین مهلت ثبت نام اولیه 15 می از داخل فرانسه است. اگر دانشجوی بین المللی محسوب می‌شوید برای لیسانس تا دسامبر و مستر تا اوایل ژانویه فرصت دارید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا به شکلی جامع ولی مفید و مختصر تمامی آنچه درباره دانشگاه لیل نیاز دارید را در اختیارتان بگذاریم. اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه و مهاجرت تحصیلی فرانسه را دارید با ما تماس بگیرید. شاید Top Solution همان راه حل برتری باشد که دنبالش می‌گشتید.

مقالات مرتبط با موضوع این مقاله :

 • صفحه اصلی دانشگاه لیل:
  https://www.univ-lille.fr/
  این صفحه شامل اطلاعات کلی در مورد دانشگاه لیل است.

 •  

  صفحه واحد ریاضیات و اطلاعاتی در دانشگاه لیل:
  https://math.univ-lille.fr/
  این صفحه شامل اطلاعات در مورد واحد ریاضیات و اطلاعاتی دانشگاه لیل است.

 •  

  صفحه واحد مهندسی در دانشگاه لیل:
  https://www.polytech-lille.fr/
  این صفحه شامل اطلاعات در مورد واحد مهندسی در دانشگاه لیل است.

 •  

  صفحه واحد زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه لیل:
  https://lettres-shs.univ-lille.fr/le-departement-de-langues-et-litteratures-francaises/
  این صفحه شامل اطلاعات در مورد واحد زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه لیل است.

 •  

  صفحه واحد اقتصاد در دانشگاه لیل:
  https://ecoledoctoraleeeclcsh.univ-lille.fr/
  این صفحه شامل اطلاعات در مورد واحد اقتصاد در دانشگاه لیل است.


پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *