شهر لیل | اطلاعات کامل درباره لیل در فرانسه

شهر لیل - La ville de Lille

شهر لیل ،متروپل شمالی

شهر لیل، نسبتا بزرگ و بسیار سرزنده، واقع در شمال فرانسه است؛ در چند کیلومتری شرق مرز شرقی بلژیک قرار دارد و به دلیل مراکز مهم فرهنگی و تجاری‌اش و همینطور سابقه تاریخی که دارد از اهمیت ویژه‌ای در میان سایر شهرهای فرانسه برخوردار است.
 هسته‌ی اصلی این شهر در قرون وسطی ساخته‌  شد. در حقیقت، لیل مرکز استان Hauts-de-France و بزرگترین شهر شمالی فرانسه بشمار می‌رود.

در طول تاریخ این شهر لیل چندین مرتبه میان هلندی‌ها و فرانسوی‌ها دست به دست شده است تا اینکه دست آخر در 1713 برای همیشه به خاک فرانسه الحاق گردید. از همین بابت حتی امروز هم در فرانسه، ملقب به “پایتخت فلاندر” است. لیل و اطراف آن متعلق به منطقه تاریخی فلاندر رومی، قلمرو سابق شهرستان فلاندر بوده که بخشی از منطقه زبان فرانسوی محسوب نمی‌شده. رمان جاده‌ی فلاندر اثر کلود سیمون برنده نوبل ادبی به خوبی تاریخ این بخش از سرزمین فرانکوفون‌ها را روایت می‌کند.

در این مطلب قصد داریم تا در کوچه‌پس‌کوچه‌های لیل با هم قدمی بزنیم تا کمی بیشتر از اینجا دستگیرمان شود.

زندگی در لیل

شهر لیل یک شهر ایده آل است. این شهر شهرت و قدرت جذب خود را مدیون افتخاراتی است که در صحنه بین‌المللی کسب کرد و نامش در دنیا طنین انداز شد. لیل این شهرت را تا امروز توسعه داده است، چه زمانی که پایتخت فرهنگی اروپا در سال  2004 شد و چه زمانی که به خاطر  حراست از 3000 امکان حیات در مقیاس انسانی و حیات وحش از آن تقدیر بعمل آمد.

نکات مثبت و مزیت های زندگی در لیل به شرح زیر است:

 • آب و هوای معتدل که نسبتاً از امواج گرمای بزرگ در امان است؛
 • تنوع بالا در فعالیت های فرهنگی؛
 • معماری جذاب و منحصر به فرد و نه یک کپی دیگر از پاریس؛
 • رستوران‌ها و آشپزی محبوب؛
 • باشگاه های ورزشی پرتعداد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم و مثبت زندگی در شمال، روحیه خاص مردم محلی است؛ شما اینجا همیشه با لبخند‌ها و لفاظی‌های مهمان‌نوازانه برخورد خواهید داشت. مردم شمال فرانسه که مرکز اصلی‌شان در لیل است تلاش زیادی می‌کنند تا خصلت‌های ژرف انسانی خودشان را در قیاس با سایر کلانشهرها به دیگران نشان دهند. دانشجوهای زیادی مرهون این الطاف بوده‌اند.

شهری لیل برای دانشجویان

ایده‌آل برای بیرون رفتن، دوست‌یابی و مانند آن، مناسب برای مطالعه، عالی برای توسعه فردی – لیل یک شهر دانشجویی واقعی است! اگر می‌خواهید شب بیرون بروید، کلی فضاهای متنوع وجود دارد تا شب و نصفه شب بتوانید در آن‌ها خوش باشید. اگر می‌خواهید برای امتحانات آماده شوید و به جایی ساکت نیاز داشتید، به یکی از 11 کتابخانه شهر پناه ببرید. برای گردش‌های فرهنگی، شهر پر از موزه، سینما و سالن های نمایش است.

در کل باید این توضیح را اضافه کرد که ساخت منطقه تجاری جدید Euralille در سال 1988 که در حال حاضر سومین منطقه توسعه تجاری در فرانسه است، و ورود قطار TGV و سپس Eurostar در سال 1994، لیل را در میان مراکز جمعیتی بزرگ اروپایی قرار داد. توسعه فرودگاه بین المللی، رویدادهای سالانه مانند Braderie de Lille در اوایل سپتامبر که هرساله دست کم سه میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان دارد، توسعه یک مرکز دانشجویی و دانشگاهی (با بیش از 110000 دانشجو، سومین مرکز بزرگ فرانسه پس از پاریس و لیون)،

کسب رتبه به عنوان پایتخت هنر و تاریخ از سال 2004 و رویدادهای دیگر دست آخر منجر به این شد که کلان شهر اروپایی لیل “پایتخت طراحی جهانی 2020” را دریافت کند.

دانشگاه شهر لیل

دانشگاه لیل در رتبه‌بندی شانگهای رتبه 401 را به خود اختصاص داده است و با توجه به بررسی‌های دانشجویان در Studyportals، دارای امتیاز کلی 4.1 ستاره است. دانشگاه لیل دارای 15 رشته است که به دپارتمان یا حوزه اصلی تقسیم شده اند:

 • هنر، ادبیات، و زبان؛
 • حقوق، اقتصاد و مدیریت؛
 • سلامت؛
 • علوم انسانی و اجتماعی؛
 • تربیت‌بدنی؛
 • علم و تکنولوژی.

سطح آموزشی دانشگاه لیل عالی است و این نکته که چندین استاد یا محقق سابق از دانشگاه لیل مدال طلای CNRS، بالاترین نشان علمی فرانسوی را به دست آورده اند گواهی بر این مدعا است.

اقتصاد در شهر لیل

لیل یک مرکز بزرگ در صنایع مادر از جمله قطعه‌سازی، صنایع غذایی و نساجی بشمار می‌رود. همچنین یک مرکز خرده‌فروشی و مالی در منطقه شمال بزرگترین هسته یک شهرستان است که مانند شبکه‌ای از شهرها ساخته شده است: لیل، روبا، تورکوینگ و ویلنوو-دآسک. این شهرک متروپل اروپایی لیل را تشکیل می‌دهد که چهارمین مجتمع بزرگ کلانشهری فرانسه با جمعیتی بالغ بر 1.15 میلیون نفر در سال 2016 است.

بازار کار در شهر لیل

بخش اعظم بازار کار و مشاغل در لیل در بخش خدمات خلاصه می‌شود. طبق آمار این میزان تا 91% می‌رسد.

حمل و نقل در شهر لیل

به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی آن به بلژیک لیل دو ایستگاه قطار سریع‌السیر دارد که شما را تا قلب اروپا می‌رساند— Lille Europeو Lille Flandres. در عرض 35 دقیقه با قطار به مرکز بروکسل می‌رسید.

همچنین لیل سومین بندر بزرگ رودخانه‌ای فرانسه پس از پاریس و استراسبورگ است. رودخانه Deûle به آبراه‌های منطقه‌ای با بیش از 680 کیلومتر (423 مایل) مسیل قابل کشتیرانی متصل است. Deûle از طریق رودخانه Scarpe و رودخانه Scheldt به بلژیک و هلند می‌رسد و در سطح بین المللی از طریق Lys (به Dunkerque و Calais) به شمال اروپا متصل می‌شود. این خودش به تنهایی یک ظرفیت حیرت‌آور اقتصادی را به همراه می‌آورد.

جاذبه‌های گردشگری شهر لیل

لیل شهری است که روح شاد و فضای پذیرنده‌ی خود را حفظ کرده است؛ جایی که برای ترخیص‌ کاران کالا میان فرانسه و بلژیک بسیار محبوب است و جشنواره های فرهنگی مبتکرانه و سنت ورزشی آن گواه این موضوع است که لیل بنیادش بر جشن و سرور بنا گشته. این کلان‌شهر اروپایی قاطعانه به سمت آینده می‌نگرد. لیل دانشجویان و متخصصان جوان را بیش از دیگران به خود جذب می‌کند.

 • کاخ Rihour؛
 • جزیره Comtesse ؛
 • میدان بزرگ و بورس اوراق بهادار قدیمی؛
 • کاخ جوانان؛
 • ناقوس اتاق بازرگانی و صنعت.

 یکی از جاهایی که حتما توصیه می‌کنیم از آن دیدن کنید بلوار آزادی است؛ بلوار دو لا لیبرته، در جهت جنوب شرقی- شمال غربی، شهر قدیمی را به شمال، که زمانی در داخل دیوارهای شهر بود، از شهر جدید به جنوب، با خیابان‌های وسیع و منظم جدا می‌کند.

آب و هوا در لیل

شهر لیل آب و هوای معتدل اقیانوسی دارد. تابستان‌ها معمولاً به میانگین دمای بالا نمی‌رسند، اما زمستان‌ها می‌توانند زیر صفر را بارها تجربه کنند— با اینحال، میانگین‌ها هر ساله کمی بالاتر از صفر را نشان می‌دهند.

 بارندگی در تمام سال جریان دارد. پس اگر خیلی به آفتاب وابسته هستید این موضوع را در نظر داشته باشید.

کلام آخر

ما در مجموعه Top Solution همین به دنبال ارتقاء کیفیت سفر، مهاجرت و ادامه تحصیل هم‌وطنانمان هستیم. با تکیه بردانش و تجربه همواره تلاش داریم تا بهترین در خدمات و پیشرو در ارتباطات باشیم. اگر می‌خواهید از جزئیات برنامه‌های ما اطلاع پیدا کنید همین حالا با ما تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول

آیا لیل برای زندگی خوب است؟
بستگی به سبک زندگی شما دارد. برای مجردها خوب است اما برای بزرگ کردن نوجوانان شاید شهرهای بهتری را بتوانید انتخاب کنید.

شهر لیل بهتر است یا شهر نانت؟

با توجه به زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی گسترده در هر دو شهر، هم لیل و هم نانت می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. لیل به بروکسل نزدیک است و نانت به پاریس، بستگی دارد که اولویت‌های شما کدام باشد.

بهترین محله‌های شهر لیل کدامند؟

5 محله برتر در لیل برای خرید ملک به شرح زیر هستند:

 • مرکز شهر؛
 • لیل فایوز؛
 • Wazemmes؛
 • ووبن اسکورمز؛
 • لیل پیر.

مقالات مرتبط با موضوع این مقاله :

 • ویکی‌پدیای لیل: https://en.wikipedia.org/wiki/Lille
  این صفحه در ویکی‌پدیا، مشخصات کلی شهر لیل در فرانسه را شامل تاریخچه، جغرافیا، جمعیت و فرهنگ شهر را بررسی می‌کند.

 • سایت رسمی گردشگری لیل: https://en.lilletourism.com/
  این سایت برای گردشگرانی که می‌خواهند لیل در فرانسه را بازدید کنند، اطلاعات گردشگری مربوط به شهر را ارائه می‌دهد، از جمله جاذبه‌های توریستی، مساجد، پارک‌ها و موزه‌های مختلف.

 • صفحه اینستاگرام شهرداری لیل: https://www.instagram.com/lille.fr/
  این صفحه شامل عکس‌هایی از شهر لیل در فرانسه و فعالیت‌های شهرداری در این منطقه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *