شهر بوردو | همه چیز درباره مهاجرت و تحصیل در بوردو فرانسه

شهر بوردو

بوردو شهر ماسه‌های سفید

شهر بوردو، یک شهر بندری بر روی رودخانه گارون در جنوب غربی فرانسه است. این شهر به‌خاطر کلیسای جامع سنت آندره به سبک گوتیک، عمارت‌های قرن هجدهم تا نوزدهم و موزه‌های هنری برجسته‌ شهرتی جهانی دارد.

امروز بوردو ششمین شهر بزرگ فرانسه است که در حدود 250000 نفر جمعیت دارد. بخشی از شهر که به عنوان “Le Port de La Lune” یا بندر ماه شناخته می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

در این مطلب قصد داریم تا با هم گشتی در این شهر محبوب فرانسه بزنیم.

زبان در بوردو

زبان فرانسه زبان رسمی این شهر هست اما با توجه به توریستی و بین المللی بودن این منتطه متوجه می‌شوید که در بسیاری از رستوران ها، بارها و هتل ها به زبان انگلیسی هم صحبت می شود.

آب و هوا

برای مهاجرت به شهر بوردو بدانید که تابستان‌ها گرم، زمستان‌ها نسبتا سرد و در تمام سال نیمه ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 17 درجه تا 21 درجه متغیر است و به ندرت زیر 11 درجه یا بالاتر از 27 است. اما در کل، این منطقه تغییرات آب و هوایی بسیار کمی را تجربه می کند و بارش برف یک امر نادر است؛ و اگرچه یخبندان صبحگاهی ممکن است رخ دهد، زمستان ها نسبتاً ملایم با میانگین حدود 11 درجه سانتی گراد است.

موقعیت جغرافیایی

بوردو اغلب در امتداد رودخانه‌هایش از سوی گردشگران به خاطر آورده می‌شود که کرانه‌ی چپ آن در سمت اقیانوس اطلس رودخانه‌های ژیروند و گارون قرار دارد و کرانه سمت راست و شمال رودخانه دوردون که به ژیروند نیز می‌رسد. منطقه بین رودخانه ها به عنوان Entre Deux Mers شناخته می شود که به زبان خودمان یک نوعی بین‌النهرین(بین دو دریا) معنی می‌دهد.

حمل و نقل در شهر بوردو La ville de Bordeaux

هزینه زندگی دانشجویی

یک دانشجو برای اجاره محل اسکان ماهیانه حدود 380 تا 570 یورو را باید در نظر بگیرد که بسته به نوع و امکانات خوابگاه متغییر است. این مبلغ با تشکیل پرونده در سازمان CAF  که خدمات حمایتی به دانشجویان در کل فرانسه را ارائه می‌دهد به مقدار 30% کاهش میابد!

هزینه خورد و خوراک هم بسته به نوع زندگی حدود 100 الی 150 یورو در ماه است. درکل اگر کار دانشجویی به صورت پاره وقت داشته باشید میتوانید هزینه اسکان و خورد و خوراک خود را پوشش دهید.

حمل و نقل در بوردو

شما می توانید با روش های مختلفی در اطراف بوردو بگردید.

 • یک دوچرخه یا اسکوتر موتوری اجاره کنید.
 • سوار یکی از اتوبوس های شهری شوید.
 • تاکسی بگیرید یا از سیستم تراموا جدید استفاده کنید.
 • کارت Bordeaux Découverte که در دفتر گردشگری موجود است که امکان سفر نامحدود برای چند روز در اتوبوس و تراموا را فراهم می کند.

تحصیل

امکانات تحصیلی، این شهر را در رتبه اول در کشور فرانسه قرار داده است و رشته های تخصصی (شیمی مولکولی، لیزر قوی، …) این رتبه را افزایش می دهند.

دانشگاه بوردو

دانشگاه بوردو در سال 1441 تاسیس شد. این دانشگاه امروز بیش از  50000 دانشجو دارد رتبه جهانی آن بین 501 تا 510 در تغییر است. این دانشگاه در رشته‌های زیر دوره‌ برگزار می‌کند:

 • حقوق؛
 • علوم سیاسی؛
 • روانشناسی؛
 • باستان‌شناسی؛
 • فناوری؛
 • علوم انسانی؛
 • اقتصاد؛
 • مدیریت؛
 • پزشکی و علوم زیستی؛
 • علوم مهندسی؛
 • IT.

زندگی در بوردو

به طور کلی، مردم در بوردو کمی محتاط هستند، اما به محض اینکه شما اولین قدم را برای تعامل با آنها بردارید، سر صحبت را باز می‌کنند. بنابراین، تنها کافی است تا لبخند بزنید.

به عبارت دیگر بوردو شهر محبوبی است که طبق برآوردها سالانه 20000 نفر به آنجا نقل مکان می‌کنند. در قیاس با جذاب‌ترین شهر جهان برای گردشگران، بوردو کوچکتر و قابل کنترل تر از پاریس است.

بوردو یک سایت مهم از میراث جهانی یونسکو به‌شمار می‌رود. به زبان اقتصاد هم هزینه زندگی در بوردو 32 درصد ارزان تر از پاریس است. در قیاس با شهر آفتاب‌گیر تولوز، باید گفت تولوز معماری قرون وسطایی بیشتری دارد، اما شهر قدیمی در بوردو سرزنده تر است، به خصوص در هنگام عصر.

غذا و شراب عالی که حتی در میان مناطق مختلف فرانسه نیز خودنمایی می کند. بوردو یکی از قدیمی ترین مناطق تولید انگور در جهان و دروازه‌ای به تاکستان‌های شگفت انگیز و صنعت شراب است.

در قیاس با بندر مارسی، طرفداران غذا هم مارسی و هم بوردو را مقاصد بی نظیری خواهند یافت. چون بوردو به خاطر صحنه غذایش شناخته می‌شود و همیشه در صدر فهرست گردشگری غذا قرار دارد.

منوی رستوران‌ها در بوردو بسیار رنگارنگ است: غذاهای سنتی شامل سینه اردک، قفسه بره، فوی گراس، سالاد لنداز (سالاد مخلوط با فوی گراس اردک، سینه اردک و سنگدان)، کاسوله (خورش لوبیا سفید با استفاده از انواع گوشت)، سوسیس بوردو، پنکیک شاتوت، سوپ سیر و سایر غذاهای حاوی ترافل Perigord.

در قیاس با لیون هم باین گفت که در حالی که بوردو و لیون هر دو دارای منطقه‌های تاریخی قدیمی هستند، لیون به طور کلی کمی تاریخی‌تر و بوردو کمی مدرن‌تر می‌زند.

شهر بوردو

بهترین محلات برای خرید ملک در شهر بوردو عبارتند از

 • Saint Michel;
 • Bassins à Flots;
 • Grand Hommes-Le Triangle d’Or-Quinconces;
 • Vieux Bordeaux;
 • La Bastide.

در کل ضمن داشتن کمتر از یک ساعت فاصله از اقیانوس و حوضه Arcachon، بوردو تمام ویژگی‌های یک شهر مدرن و پویا را دارد و در عین حال ویژگی‌های فرهنگی مردن جنوب فرانسه را حفظ کرده‌ است.

مهم‌ترین مزیت‌هایی که باعث محبوبت بوردو شده است عبارتند از

 • آفتاب و محیط زندگی دلپذیر؛
 • ارتباط بسیار خوبی با بقیه فرانسه دارد؛
 • تنها 3 ساعت با قطار از پایتخت فاصله دارد.

جاذبه های گردشگری و تاریخی در شهر بوردو

بوردو، با قلعه‌های متعدد تاریخی، مقصدی فراتر از انتظار برای دوستداران شراب است؛ همچنین بستر بازار شراب اعلی که معیارها را برای شراب‌سازان در سراسر جهان تعیین می‌کند.

منطقه اطراف بوردو شگفت انگیز است و قطعا ارزش بازدید کردن را هم دارد. در فرانسه تورهای یک روزه زیبای زیادی در انتظار شماست می‌توانید از شراب‌سازی‌ها دیدن کنید و درکنارش روستاهای دوست‌داشتنی و جاذبه‌های طبیعی نیز در این نزدیکی وجود دارد که حتما باید در آنجا هم وقت بگذرانید.

این شهر در میان فرانسوی‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار است؛ 6 دلیل برای اینکه بوردو از بهترین شهرهای فرانسه برای تفرج به‌شمار می‌رود در زیر آورده‌ شده‌اند:

 • خدمات عالی و مردم بسیار صمیمی دارد؛
 • آب و هوای خوبی دارد؛
 • بوردو دارای حومه شهر شگفت انگیز است؛
 • بوردو غذاهای عالی دارد؛
 • بوردو یک شهر عالی برای مسافران مقرون به صرفه و کوله‌گردها است؛
 • بوردو واقعا زیباست.

 

با وجود اتمسفر قوی از سنت و تاریخ، این شهر پیچیده و متنوع نیز هست. بوردو مملو از فروشگاه‌های هوشمند، آنلاین و در حال ورود به دنیای متاورس، رستوران‌های شیک، موزه‌های درجه یک، و زندگی فرهنگی سرزنده با فضایی آرام و آب‌وهوای آفتابی است. این شهر همچنین به عنوان یک شهر دوستدار خانواده هم شهرت دارد.

پس با ارائه مجموعه‌ای از بناهای تاریخی از دوران روم تا مدرن ترین فضاهای معماری، یک سفر گردشگری به اینجا در بوردو به شما امکان می‌دهد چیزهای شگفت انگیز زیادی را کشف کنید.

درکل شما باید حداقل 5 روز زمان بگذارید تا منطقه بوردو را کامل کشف کنید. حداقل باید دو روز برای گشت و گذار در شهر، دو روز دیگر برای بازدید از تاکستان‌های ساحل راست و سمت چپ و حداقل یک روز دیگر برای گشت و گذار در سواحل خیره کننده اقیانوس اطلس وقت بگذارید.

باغ‌های عمومی در اسکله‌های پیچاپیچ رودخانه قرار دارند و میدان بزرگ Place de la Bourse، در همجواری فواره تاریخی و مشهور Three Graces، مشرف به استخر زلال Miroir d’Eau است، که یک استخر انعکاسی به زبان معماری به‌شمار می‌رود.

بوردو دارای تاریخ غنی است که حداقل یک دوره دو هزار ساله را در بر می‌گیرد. اگر بیشتر منطقه بوردو در فهرست میراث جهانی یونسکو به قرن هجدهم باز می‌گردد، اولین آثار سکونت دائمی انسان در این بخش از خاک کره زمین از ششم قبل از میلاد نشانه‌های زیست متمدنانه دارد بیایید در مورد تاریخ پر فراز نشیب بوردو بیشتر بدانیم:

 • یک واقعیت تاریخی در مورد بوردو این است که به مدت سه قرن، از 1154 تا 1452، بوردو تحت امر پادشاهی انگلیس باقی مانده بود؛
 • نام سابق بوردو، بوردیگالا، در قرن سوم قبل از میلاد توسط یک قبیله سلتیک ساخته شد:
 • توسعه بوردو به لطف تجارت قلع بود که در مسیر بریتانیای کبیر قرار گرفته بود و عمده قلع مورد نیاز این امپراطوری از مسیر بوردو تامین می‌شد.
 • پس از یک دوره افول بوردو دومین اوج خود را از اواسط قرن هفدهم تا انقلاب فرانسه تجربه کرد. این رونق دوباره به لطف موقعیت بندرگاهی آن بود که اولین بندر امپراطوری فرانسه شد. به این اعتبار، این شهر در سال 1700 دارای 40000 سکنه بود که آن را به یکی از مهم ترین مراکز شهری استعمار فرانسوی تبدیل کرد.
 • در قرن بیستم پس از اینکه برای مدتی بوردو یکی از فعال‌ترین بنادر فرانسه و جهان بود، فعالیت تجاری بندر بوردو در طول قرن بیستم به شدت کاهش یافت و از آن زمان مناطق فعالیت بندری به پایین دست مثل مارسی مهاجرت کردند.
شهر بوردو

حرف آخر

ما در مجموعه Top Solution آماده ارائه خدمات و اطلاعات به شما هستیم. دفتر ما در کشور فرانسه توانایی انجام تمام امور مهاجرتی و تحصیلی شما را دارد. اعتماد شما بزرگترین سرمایه‌ای است که به داشتنش می‌بالیم و برای حفظ و توسعه آن تلاش می‌کنیم.

پلاژهای بوردو

علاوه‌بر تمامی مواردی که ذکر شد، پلاژهای زیادی در اطراف این شهر وجود دارد، از Cap Ferret تا Lacanau، درست تا Landes در جنوب غربی فرانسه.

ساحل اقیانوس لاکنائو درست از انتهای بلوار دِلا پلاژ در شهرکِ اقیانوسی لاکنائو شروع می‌شود که در حدود 55 کیلومتری بوردو واقع شده است. این پلاژ یکی از طولانی ترین سواحل در منطقه Aquitaine است که تا 15 کیلومتر تا چشم کار می‌کند در ماسه سفید گسترش یافته است.

بنابراین، اگر در بوردو اقامت دارید گذراندن یک روز در این پلاژ یک طبیعت‌گردی بسیار نادر و خاطره‌انگیز خواهد شد. امکان شنا در اقیانوس هم وجود دارد و شما می‌توانید در منطقه مشخص شده برای شنا تنی به آب بزنید. مرکز قایقرانی لاکنائو هم این فرصت را به شما می‌دهد تا قایقرانی در اقیانوس را تجربه کنید.

ما درخط ساحلی بوردو کلی منظره‌ی نخل داریم. میانگین دما در زمستان معمولاً در حدود 20 تا 30 درجه در نوسان است در نتیجه پس از نیس و مارسی، بوردو یکی از آفتابی ترین و گرم ترین شهرهای فرانسه به‌شمار می‌رود. همه‌ی این‌ها را گفتیم تا بگوییم در ساحل آفتاب خوبی می‌توانید بگیرید.

پرسش‌های متداول

بوردو  در فاصله‌ای حدود 590 کیلومتر از پاریس قرار دارد. رفتن از بوردو به پاریس و برعکس با قطار به طور متوسط ​​2 ساعت و 36 متر طول می‌کشد. به طور معمول روزانه 20 قطار از پاریس به بوردو سفر می‌کنند و بلیط این سفر با رزرو قبلی از 12 یورو شروع می‌شود.

بهترین زمان از سال برای بازدید از بوردو بدون شک بین ماه‌های مه و نوامبر برای پیاده روی یا کاوش در باغ‌های انگور است. اگر می‌خواهید در مراسم انگورگیری که موسم مهمی در زندگی منطقه است شرکت کنید، در ماه سپتامبر از بوردو دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات اخیر

فهرست مطالب