شهر نانسی | مهاجرت و تحصیل در نانسی فرانسه

شهر نانسی - ville-de-nancy

نانسی یک شهر تمام دانشجویی

شهر نانسی کجاست؟

در نگاه اول، شهر نانسی بیشتر به خاطر غذاهای شیرینش شناخته می شود: ماکارون نانسی مرواریدی که در دهان ذوب می‌شود یا برگاموت‌های طلایی کوچک نانسی که فراموش‌ نشدنی ترین آب‌نبات‌های مربعی خو‌ش‌رنگ دنیا به‌شمار می‌روند و به قدری محبوب هستند که می‌تواند برای هر کسی سوغات ببریدشان.

در این مطلب قصد داریم تا با هم پروازی کوتاه از فراز این شهر زیبا داشته باشیم و با چند و چون کار و زندگی و تحصیل در اینجا آشنا شویم.

کمی تاریخ و حقایق جالب درباره شهر نانسی

نانسی، پایتخت دوک‌های لورن، به‌خاطر تمام آنچه از معماری‌های قرن هجدهم در مکان استانیسلاس، و دِلاکریر و در میدان یادمان اتحاد در خود جای داده است و از سال 1983 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند، در سراسر جهان شناخته شده است. در لغت، نانسی یک نام دختر فرانسوی هم هست و معنی این نام “پر از لطف، محبت خدا” است.

این شهر همچنین دارای ساختمان‌های بسیاری است که به عنوان آثار تاریخی ثبت شده‌اند و به لطف مدرسه هنر نانسی یکی از مراکز اروپایی هنر نو است. نانسی علاوه‌براین، یک شهر دانشگاهی بزرگ است. این شهر با مرکز بیمارستان منطقه‌ای دانشگاه برابوا، خانه یکی از مراکز درمانی اصلی در اروپا است که به دلیل نوآوری هایش در جراحی با اصول رباتیک سر زبان‌ها افتاده.

جغرافیا

نانسی در ساحل سمت چپ رودخانه مورته، در حدود 10 کیلومتری بالادست از تلاقی آن با موزل واقع شده است. کانال Marne-Rhine به موازات Meurthe از میان شهری می‌گذرد که توسط تپه‌های زانو بلندی احاطه شده؛ حدود 150 متر بالاتر از مرکز شهر می‌توانید این ارتفاعات را ببینید. نزدیک است نه؟

این را بگذارید کنار این واقعیت که نانسی در ارتفاع 200 متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت نانسی نسبتاً کوچک است: 15 کیلومتر مربع اما در نظر داشته باشید که منطقه کلانشهری شده آن با مناطق حومه مجاورش پیوسته است. شهرستان‌های همجوار با نانسی عبارتند از: Jarville-la-Malgrange، Laxou، Malzéville، Maxéville، Saint-Max، Tomblaine، Vandœuvre-lès-Nancy و Villers-lès-Nancy.

آب و هوا شهر نانسی

نانسی در کل از آب و هوایی معتدل و آفتابی برخوردار است. با اینحال مثل هر شهر اروپایی دیگری، باید انتظار داشته باشید که برای روزها و روزها هوا نیمه‌ابری همراه با رگبار پراکنده باقی بماند.

شهر نانسی - ville-de-nancy

حمل و نقل در شهر نانسی

در این مطلب قصد دارید تا نگاهی به شرایط حمل‌ونقل در نانسی داشته باشیم:

راه‌آهن

ایستگاه اصلی راه‌آهن Gare de Nancy-Ville  به طور مستقیم نانسی را به پاریس (خط راه‌آهن پرسرعت)، متز، لیون، استراسبورگ و چندین مقصد منطقه‌ای متصل می‌کند. همچنین بزرگراه A31 نانسی را به متز، لوکزامبورگ و لانگرس می‌رساند.

اتوبوس و تراموای شهری

شبکه حمل‌و‌نقل عمومی در نانسی توسط شرکت محلی حمل‌ونقل‌ استانی اداره می‌شود که توسط Veolia Transport  تاسیس شده. تراموای شهری را هم همین سازمان با حدود 20 خط جداگانه ولی درهم تنیده اداره می‌کند.

پر استفاده ترین مسیر، تراموا T1، به اصطلاح «تراموا روی لاستیک» است که در واقع یک اتوبوس بدون راننده بر اساس فناوری حمل و نقل هدایت شده با فیبر نوری است.

فرودگاه‌های نزدیک

نزدیکترین فرودگاه به نانسی فرودگاه متز/نانسی (ETZ) است که 33.2 کیلومتر با آن فاصله دارد. سایر فرودگاه های نزدیک عبارتند از: لوکزامبورگ، استراسبورگ، کارلسروهه/بادن بادن، و بازل.

سوغات شهر نانسی

غذاهای لذیذی که باید در نانسی حتما امتحان کنید یا سوغات ببرید عبارتند از:

 • برگاموت (آب نبات قیچی) و ماکارون د نانسی (شیرینی نارگیلی)؛
 • آلو میرابل.

گردشگری در شهر نانسی

سولماز به Top Solution در رابطه با گردشگری در شهر نانسی فرانسه گفت:« ما عاشق سفرهای جاده ای در فرانسه هستیم و منطقه‌ای که واقعاً ما را شگفت‌زده کرد نانسی بود که جواهری پنهان در منطقه Grand-Est فرانسه است. نانسی فرانسه به‌خاطر بناهای باروک متاخر و جنبش هنر نو شهرت دارد و زمانی پایتخت سابق دوک‌نشین لورن بود.»

دیدنی‌هایی که در نانسی باید ببینید در زیر به اختصار گردآوری شده‌اند:

 • شهر قدیمی؛
 • موزه اکول دو نانسی؛
 • موزه لورن؛
 • موزه هنرهای زیبا و مجموعه داوم آن؛
 • موزه و آکواریوم؛
 • موزه هنر نو؛
 • باغ گیاه شناسی در Le Montet با 20000 گونه گیاهی؛

این شهر هنوز دارای بسیاری از ساختمان‌های هنر نو (عمدتا بانک ها یا خانه های شخصی) است؛ پس اگر علاقه‌مند به تاریخ هنر هستید می‌توانید در این شهر گنجینه‌ای کمتر دیده شده از آرت نُوو را کشف کنید.

غیر از این، همانطور که در بالا ذکرش رفت، نانسی بابت آشپزی معروفش هم خیلی محبوب است. از رستوران اکسلسیور گرفته تا رستوران‌های کوچک ویل-ویه، نانسی یک مرکز برای گردشگری غذای لورنی به‌شمار می‌رود. و به هر حال، های دیگر را به ارث می برند.

این شهر همچنین مقر اسقف نانسی و خانه اپرای ملی لورن است. شبکه‌ای از کتابخانه‌ها وجود دارد که مرکز آن Bibliothèque komune de Nancy است. نکته دیگر درباره نانسی پیاده‌مداری کل فضای شهر است که برای تفرج و پرسه‌زنی بازسازی شده است. از سال 2005 هرساله بخشی از مناطق تاریخی و مدرن شهر مناسب دوچرخه و پیاده شده و به این شکل رونق خاصی به این مناطق داده شد که به نوعی بازگشت به استانداردهای عصر روشنگری بود.

به گفته‌ی یونسکو: «قدیمی‌ترین و معمولی‌ترین گواهی را برای برنامه‌ریزی شهری عصر روشنگری ارائه می‌دهد که نمونه‌اش میدان اصلی شهر نانسی است».

اقتصاد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری

نانسی پنجمین مرکز مالی بزرگ در فرانسه است. از جمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری، این شهر دارای دفاتر منطقه‌ای  و دفتر مرکزی ‌های اصلی فرانسه است. اخیرا (2007) هم یک هولدینگ بزرگ آموزشی پژوهشی زیر نظر دانشگاه لورین آغاز به کار کرده.

بیزنس پارک نانسی هم در همین سال یعنی 2007 تاسیس شد و نزدیک به 300 شرکت بیش از 15000 نفر را در آنجا مشغول به کار کردند و 17000 دانشجو در سایت حضور داشتند. نانسی با 13000 شغل مدیریتی و اجرایی شهری در رتبه 16 در میان 166 منطقه‌ی شهری فرانسه قرار دارد. به نظر می رسد که این شهر به ویژه در زمینه های زیر موقعیت‌های شغلی خوبی دارد:

 • اطلاعات؛
 • تحقیقات؛
 • مخابرات.

 همچنین در زمینه‌های زیر می‌توانید کسب و کار در حوزه خدمات مرتبط راه اندازی کنید:

 • صنعت نساجی؛
 • صنعت معدن؛
 • صنعت فولاد؛
 • آبجوسازی.

در کل این شهر دارای ویژگی خاصی است که سیاست غیرصنعتی‌سازی را، در قلب منطقه‌ای با صنعت فولاد در مقیاس بزرگ، دنبال کرده است؛ هرچند، نانسی تا حومه شهر اساساً مسکونی است با این حال، از دهه 1960، مناطق صنعتی در حومه افزایش تراکم یافته‌اند.

زندگی و رفاه در شهر نانسی

شهر نانسی در سال 2013 توسط خوانندگان روزنامه فیگارو به عنوان بهترین شهر دانشجویی فرانسه انتخاب شد. این شهر با بیش از 50000 دانشجو و سه دانشگاه همچنان یکی از محبوب ترین شهرهای دانشجویی در کشور است. در میان آنها، 6000 دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل هستند.

 زندگی و رفاه در شهر نانسی از سطح خوبی برخوردار است. در دو زمینه‌ی امنیت و سلامت شهر نانسی طبق برآورد‌های سایت‌های معتبر در رتبه عالی به لحاظ کیفیت زندگی و تامین‌اجتماعی، در زمینه‌ی آب‌وهوا در رتبه خیلی خوب قرار دارد.

جمعیت شناسی و دموگرافی

اگر بخواهیم خلاصه کنیم، نانسی یک منطقه‌ کلانشهری در استان مورته‌موزل است که مرکز آن شهری نانسی است. قبل از اصلاحات منطقه‌ای در 2016، نانسی  با 54000 جمعیت بخشی از منطقه لورن بود، اما پس از این اصلاحات، حالا نانسی بخشی از منطقه گراند محسوب می‌شود.

زبان در نانسی

در شهر نانسی زبان رسمی فرانسوی است اما جمعیت بالای دانشجویان آلمانی در کنار دوره‌هایی که دانشگاه لورین به آلمانی برگزار می‌کند اتمسفری آلمانی‌زبان نیز به شهر بخشیده و شما اگر کمی آلمانی بلد باشید در این شهر به کارتان خواهد آمد. ضمن اینکه انگلیسی زبان شناخته‌شده‌ای است و برای تکلم به این زبان بین‌المللی قطعا مشکلی نخواهید داشت.

دانشگاه لورن در نانسی

دانشگاه لورن به دلیل دانشکده های مهندسی خود که هر ساله در رتبه بندی های تخصصی ملی برجسته هستند، شهرت پیدا کرده است. موقعیت جغرافیایی نانسی کاری کرده که این دانشگاه بیش از 50 دوره آموزشی فرانسوی-آلمانی را ارائه می‌دهد که نیازهای محیط اقتصادی لورن و آلمان را برآورده می‌کند.

این امر تاجایی ادامه یافته است که امروزه دانشگاه لورن که مهم‌ترین دانشگاه منطقه است از 58 دانشکده مختلف با 49000 دانشجو (و بیش از 5000 محقق و کارمند اداری) تشکیل شده است. از این تعداد 60 درصد در نانسی بزرگ و 40 درصد در متز و نواحی اطراف ساکن هستند.

نانسی به دو دلیل در قرن بیستم از اهمیت ویژه‌ای در نظام آموزشی فرانسه برخوردار شد: بین سال‌های 1871 و 1914، دانشگاه نانسی از هجوم دانشجویان از آلزاس و موزل که به پروس ضمیمه شد، بهره‌برد و از این واقعیت که استراسبورگ به یک شهر آلمانی تبدیل شده بود و دیگر بخشی از سیستم فرانسه نبود.

همین موضوع باعث شکوفایی مدرسه هنر نو در نانسی شد که محل پا گیری بسیاری از جنبش‌های هنر مدرن بود.

کلام آخر

اگر می‌خواهید سفری راحت و مقرون‌به‌صرفه‌ به نانسی را تجربه کنید، همین حالا از طریق وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت با شما تماس حاصل کنیم. Top Solution همیشه یکی از بهترین ها در حوزه خود بوده است.

مقالات مرتبط با موضوع این مقاله :

 • https://www.nancy.fr/
  سایت رسمی شهرداری نانسی که شامل اطلاعات در مورد زندگی شهری، فرهنگ و تفریح در شهر نانسی است.

 • https://www.tripadvisor.com/Tourism-g187162-Nancy_Meurthe_et_Moselle_Grand_Est-Vacations.html
  صفحه نانسی در وبسایت تریپ‌ادوایزر که شامل نظرات و امتیازات کاربران در مورد هتل‌ها، رستوران‌ها و جاذبه‌های گردشگری است.
 • https://www.nancy-tourisme.fr/
  وبسایت رسمی مرکز گردشگری نانسی که شامل اطلاعات جامع در مورد جاذبه‌های گردشگری، رستوران‌ها و هتل‌های نانسی است.

 • https://www.lorraineaucoeur.com/modules.php?name=Agenda&location=102
  صفحه تقویم رویدادهای نانسی در وبسایت لورن او کور، که شامل جزئیات برنامه‌های فرهنگی، هنری و تفریحی در شهر نانسی است.

 • https://www.facebook.com/villedenancy/
  صفحه فیسبوک رسمی شهر نانسی که شامل اطلاعات جدید در مورد رویدادها و فعالیت‌های شهری است.
 • https://www.instagram.com/villedenancy/
  صفحه اینستاگرام رسمی شهر نانسی که شامل تصاویر و ویدئوهایی از زندگی شهری، جاذبه‌های گردشگری و فعالیت‌های شهری است.

 • https://twitter.com/VilledeNancy
  صفحه توییتر رسمی شهر نانسی که شامل اطلاعات جدید در مورد رویدادها، فعالیت‌ها و اخبار شهری است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات اخیر

فهرست مطالب