شهر گرونوبل

شهر گرُنوبل , Grenoble

شهر گرونوبل پایتخت کوه‌های آلپ

شهر گرونوبل به عنوان پایتخت رشته‌کوه‌های آلپ فرانسه شناخته می‌شود. این شهر، مرکز استان گرنوبل و پرجمعیت‌ترین حوزه شهری در منطقه‌ی خودش است. گرنوبل که در منطقه Auvergne-Rhône-Alpes واقع شده است، مرکز بخش Isère است و یک مرکز علمی مهم اروپایی است.

زبان در گرونوبل

گرنوبل دومین جامعه انگلیسی زبان فرانسه را بعد از پاریس دارد. دقت کنید که جمعیت آن ۱۶۰۰۰۰ نفر (آمار ۲۰۱۷) است که آن را یازدهمین جمعیت بزرگ فرانسه پس از تولوز، بوردو، نانت، لیون و استراسبورگ می‌کند. پس می‌تواند از این نظر انتخاب خوبی برای کسانی باشد که خیلی با زبان فرانسوی راحت نیستند.

آب‌وهوا در گرونوبل

بارش برف در ماه‌های ژانویه تا مه، اکتبر تا دسامبر ادامه دارد. در ماه دسامبر، برف به مدت ۴ الی ۹ روز بر کل شهر می بارد. در کل، در طول سال، ۲۸ روز بارش برف وجود دارد. در گرنوبل تابستان‌ها گرم، زمستان‌ها سرد است و تقریبا در تمام سال نیمه ابری است. در طول سال، دما معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ درجه متغیر است و به ندرت زیر صفر می‌رسد یا بالاتر از ۳۰ درجه می‌رود.

دانشگاه های گرونوبل

قدمت دانشگاه گرنوبل به سال ۱۳۳۹ میلادی برمی‌گردد و در سال ۱۹۶۸، دانشگاه به محل پردیس فعلی خود با چند ساختمان در نزدیکی مرکز هسته‌ای منتقل شد. در ۲۴ اوریل سال ۲۰۱۹ دانشگاه گرنوبل برای میزبانی موسسه بین رشته‌ای هوش مصنوعی انتخاب شد.
این دانشگاه از چهار مؤسسه مجزا تشکیل شده است که در محوطه دانشگاه مشترک هستند:

 • گرنوبل I – دانشگاه جوزف فوریه (علوم، بهداشت، فناوری)
 • گرنوبل II – دانشگاه پیر مندس-فرانسه (علوم اجتماعی)
 • گرنوبل III – دانشگاه استاندال (علوم انسانی)
 • موسسه فناوری گرنوبل (INPG یا Grenoble-INP) یک فدراسیون از کالج های مهندسی است.
 • گرنوبل همچنین محل استقرار دانشکده مدیریت (مدیریت و مدیریت بازرگانی) گرنوبل است.

 

گرنوبل در حال حاضر به عنوان یک مرکز دانشگاهی با بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو در نظر گرفته می‌شود که ۱۶ درصد از آنها منبع دانشجویان بین المللی هستند.
این مراکز علمی، علاو‌ه‌بر تکنولوژی، همچنین به دلیل عالی بودن تحقیقات آکادمیک خود در علوم انسانی و علوم سیاسی شهرت دارد. جامعه شناسی سازمان‌ها از اولویت‌های مطالعاتی به‌شمار می‌رود.

شهر گرُنوبل

زندگی در گرونوبل

خلق‌وخوی مردم

با توجه به این نکته که عده‌ی انگلیسی‌ زبان‌ها در گرونوبل زیاد شده است، خلق جمعی مردم شهر خواه‌ناخواه کمی برون‌گرا تر شده. پس اینجا شاید در خصوص خصلت جمع‌گرایی دست کمی از پاریس نداشته باشد. البته هنوز به عنوان یک خارجی این شما هستید که باید سر صحبت را باز کنید، اما مانند همه جای فرانسه شما مشکلی در ارتباطات خود ندارید.

شرایط زندگی و رفاه در گرنوبل

گرنوبل شهری است که به خاطر ورزش های زمستانی، پیاده روی، موزه ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی شهرت دارد. گاهی اوقات از آن به عنوان پایتخت کوه‌های آلپ نیز یاد می‌شود.

گرنوبل، پایتخت رشته کوه‌های آلپ، پنجمین شهر مبتکر جهان بر مبنای نظریه‌ی نشریه فوربس است. این شهر یک مرکز علمی است و بیشتر به خاطر فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و فناوری‌های جدید در حوزه انرژی شهرت دارد. گرنوبل “سیلیکون ولیِ” اروپا است و به دلیل “مثلث‌سازی در نوآوری” با اینجاد روابط نزدیک بین تحقیق، آموزش و صنعت شهرت یافته.

این سه گانه منجر به دستیابی به موفقیت‌های علمی و فناوری متعددی شده است. بعلاوه، با چنین دانشگاهی که همه رشته‌ها را پوشش می‌دهد، و شهرت آن در علم و فناوری آرمیده بر دامنه‌ی کوه‌های زیبای اطراف شهر، جای تعجب نیست که انگلیسی زبانان، گرنوبل را بهترین انتخاب برای زندگی و کار خود می‌دانند. سوای این مورد، رتبه بندی سال ۲۰۲۲ انجمن شهرها و روستاهایی که زندگی در آنها خوب است، گرنوبل را در رتبه ۱۲۵ قرار داده است.

جاذبه های گردشگری در گرونوبل

اینجا در گرونوبل فعالیت‌های بسیاری هست از تفریحات زمستانی تا بازدید از موزه هنرهای زیبا. اما آنچیزی که گرونوبل را منحصر می‌کند تنوع غذاها و خوردنی‌های بسیار عالی آن است.
بهترین غذاها و پیش‌غذاهایی که باید در گرنوبل امتحان کنید:

 • کروزه : تکه‌های ریز پاستا پخته‌شده با گندم سیاه یک غذای تخصصی ساوایی از کوه‌های آلپ است.
 • فوی گراس : فوئی گراس نوعی خمیر لوکس است که از جگر چاق شده اردک یا غاز تهیه می شود.
 • کایلت : این کوفته‌های گوشت خوک از شهر دروم می‌آیند.
 • چارتروز
 • تاپناد
 • کرم بروله
 • گراتین دوفینوا
 • خوراک گوشت گوساله

همچنین ما لیستی از بهترین جاذبه‌های گردشگری در گرونوبل را برای شما آماده کرده‌ایم:

 • تله کابین گرونوبل باستیل
 • موزه گرونوبل
 • موزه باستان شناسی سنت لوران
 • موزه دوفینوا
 • موزه مقاومت و تبعید
 • قلعه باستیل

قلعه باستیل
در این میان تمام جاذبه‌های گرونوبل، قلعه باستیل از همه معروف‌تر است که مجموعه‌ای از استحکامات باستانی در دامنه کوه، مشرف به گرنوبل در سمت شمالی بوده و از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده است. باستیل یکی از پربازدیدترین جاذبه های توریستی گرنوبل به‌شمار می‌رود و نقطه دید خوبی را هم به شهر و هم بر کوه های اطراف فراهم می‌کند.
سالن بزرگ ساموم
ساموم بزرگترین سالن کنسرت گرنوبل است و مشهورترین هنرمندان از سراسر در آنجا اجرا می‌کنند. یک سالن بزرگ دیگر، Le grand angle، در نزدیکی Voiron قرار دارد. اگر به گرونوبل رفتید حتما نگاهی به کونداکتور این سالن‌ها بیاندازید و اُپراهای تکرار نشدنی آن را از دست ندهید.

موزه‌ها
با ارزش ترین موزه شهر، موزه گرنوبل (Musée de Grenoble)، سالانه پذیرای 200000 بازدید کننده است. این امر در درجه اول به دلیل مجموعه گسترده نقاشی که نقاشی غربی را از قرون وسطی تا قرن بیست و یکم پوشش می دهد، پدید آمده.

در اوایل قرن بیستم، موزه گرنوبل به اولین موزه فرانسوی تبدیل شد که گالری‌های خود را به روی هنر مدرن باز کرد و رفته‌رفته‌ِ، مجموعه هنرهای مدرن و معاصر آن به یکی از بزرگترین موزه‌های اروپا تبدیل شد. دارایی‌های نقاشی شامل آثار نقاشانی مانند ورونز، روبنس، زورباران، انگرس، دلاکروا، رنوار، گوگن، سیگناک، مونه، ماتیس، پیکاسو، کاندینسکی، خوان میرو، پل کلی، جورجیو دی چیریکو و اندی وارهول است.

موزه باستان‌شناسی گرنوبل که در ساحل سمت راست ایزر، در میدان سن لوران واقع شده کاوش‌های باستان شناسی انجام شده در منطقه‌ را ارائه می‌دهد. قدمت بقایای این آثار به قرن سوم پس از میلاد برمی‌گردد و بدین وسیله‌، یک جدول زمانی از تاریخ مسیحیت در منطقه ارائه می‌دهد.

Musée de l’Ancien Évêché دومین موزه باستان شناسی شهر است که در نزدیکی کلیسای جامع گرنوبل قرار دارد. در سال 1998 تاسیس شد و مستندات اولین غسل تعمید شهر را در خود جای داده است.

این موزه همچنین تعدادی آثار باستانی مصری و همچنین آثار یونانی و رومی را ارائه می دهد. مجموعه مجسمه‌ها شامل آثار آگوست رودن، ماتیس، آلبرتو جاکومتی و الکساندر کالدر است. در آوریل ۲۰۱۰، پیامآور بان آنتینو، مومیایی قرن ششمی که در سال ۱۹۰۷ در قبرستان قبطی آنتینوئه در مصر میانه کشف شد، پس از بیش از پنجاه سال غیبت و بازسازی گسترده، به موزه گرنوبل بازگشت.

سوغات گرونوبل
در گرنوبل، بیشتر از هرچیز، یک کتاب مصور می‌تواند سوغات خوبی باشد. صنعت کتاب‌های کمیک در فرانسه شهرت جهانی دارد و بعد از ژاپن، فرانسوی‌ها بیشترین خوانندگان کتاب‌های مانگا هستند.

شهر گرُنوبل

موقعیت جغرافیایی

گرونوبل منحصراً در دشت آبرفتی رودخانه‌های Isère و Drac در ارتفاع 214 متری از سطح دریا ساخته شده‌است؛ شهری که در جنوب شرقی فرانسه، در دامنه کوه‌های آلپ فرانسه، جایی که رود دراک به ایزر می پیوندد، بستر یکی از منحصر‌ترین اقلیم‌های اروپایی است.

در توضیحی دیگر، باید بدانید که آب و هوای خاص شهر به این خاطر است که شهر گرونوبل در یک دره آلپی خاکریزی به شکل Y واقع شده است که به وسیله‌ی دره‌‌های بلدون، ورکور و شارتروز در محاصره افتاده.

پایتخت کوه‌های آلپ که بین صخره‌های Vercors و Chartreuse رشد کرده و به‌وسیله رودخانه Isère آبیاری می‌شود، در طول دو قرن گذشته، کلانشهر گرنوبل نقطه همگرایی برای چندین مسیر اتوبانی، هوایی و راه‌آهن تبدیل شده است. اینجا حالا به لطف خدمات بزرگراهی عالی، به سرعت از هر شهری در فرانسه قابل دسترسی است. در این مطلب قصد داریم تا پا به پای هم، مروری کنیم زندگی و زمانه‌ی امروز را در شهر زیبای گرنوبل.

 

سیستم حمل و نقل

دسترسی به راه‌آهن
گرونوبل و منطقه شهری آن با 45 خط اتوبوس و 5 خط تراموا پشتیبانی می‌شود. می‌توانید بلیت‌ها و تمدید ویزا را را عمدتاً از دفاتر بلیط TGV یا Points Services خریداری کنید. لیستی از این موارد را می‌توان در وب سایت TAG یافت.

تعداد فرودگاه‌ها
نزدیکترین فرودگاه به گرنوبل فرودگاه گرنوبل (GNB) است که 36.2 کیلومتر با آن فاصله دارد. سایر فرودگاه‌های نزدیک عبارتند از شام‌بقی Chambery (CMF)، لیون، ژنو، و تورین. دورترین آن‌ها پنجاه کیلومتر با شهر فاصله دارد. با این حال، نواحی غرب و شمال غرب منطقه گرنوبل به این‌ فرودگاه‌ها نزدیک‌تر هستند.

ارتباط با کشورهای همسایه
به بیان ساده تر، بزرگراه‌ها گرنوبل را به دیگر شهرهای بزرگ منطقه از جمله به‌وسیله مسیر A48 در شمال غربی به سمت لیون، A49 به جنوب غربی به سمت دره‌رون و از طریق Valence، A41 به شمال شرقی به سمت Chambéry، کوه‌های آلپ، و ایتالیا و سوئیس مرتبط می‌کنند.

بعلاوه، ‌گرنوبل شهر ایده الی برای کسانی است که دوست دارند به ایتالیا نزدیک باشند؛ فقط 4 ساعت با میلان فاصله دارد. همینطور ایتالیایی های زیادی در این شهر زندگی می‌کنند و رستوران های ایتالیایی زیادی در این شهر وجود دارد. گرنوبل در در 70km ایتالیا و 110Kmسوییس قرار دارد که با استفاده از TGV میتوان راحت رفت و امد کرد.

فرصت‌های سرمایه ‌گذاری در گرونوبل

بسیاری از آمریکایی‌ها، کانادایی‌ها، بریتانیایی‌ها، استرالیایی‌ها و غیره به گرنوبل می‌آیند تا مدتی بمانند و در نهایت به خانه بازگردند، اما کوه‌ها، ورزش و سبک زندگی عمومی آنها را در اینجا پاگیر می‌کند. برخی تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را در مدرسه بین المللی “Cité scolaire internationale” بفرستند تا سطح انگلیسی خوبی را حفظ کنند. “مدرسه آمریکایی گرنوبل” جایگزینی برای کسانی است که می خواهند برنامه درسی اصلی به زبان انگلیسی تدریس شود.

با انجمن‌هایی مانند Open House، این آنگلوساکسون‌ها (انگلیسی زبان ها) هیچ مشکلی در سازمان‌دهی رویدادها و ملاقات با جامعه انگلیسی‌زبان ندارند. اکثر این افراد برای کار در شرکت هایی مانند هیولت پاکارد، ST Microelectronics و Schneider به گرنوبل می‌آیند. همه‌ی این‌ها نشان از نرخ بالای اشتغال در این شهر دارد. درنتیجه، هر موضوعی که به همبستگی بیشتر این آنگلوساکسون‌ها کمک کند، می‌تواند یک شانس سرمایه‌گذاری عالی باشد. برای مثال در حوزه فناوری اطلاعات، آموزش زبان، یا هر کسب‌وکار دیگری که ربطی به زبان انگلیسی داشته باشد.

از طرف دیگر، گرنوبل، یکی از مراکز هم‌محلی انجمن‌های دانش و نوآوری مؤسسه اروپایی نوآوری و فناوری برای انرژی پایدار است و صنعت بخش بزرگی از اقتصاد محلی را به خود اختصاص داده است. صنایع با تکنولوژی بالا به ویژه در زمینه نیمه‌هادی‌ها، الکترونیک و بیوتکنولوژی حضور چشمگیری دارند.
سازمان‌های STMicroelectronics، Schneider Electric و Soitec دارای امکانات عمده تولید و تحقیق و توسعه هستند. صنایع سنتی در زمینه‌هایی مانند ساخت تجهیزات سنگین و شیمی همچنان وجود دارد و شامل کاترپیلار، انرژی تجدیدپذیر جنرال الکتریک و آرکما می‌شود.

تاریخ گرونوبل و حقایق جالب درباره آن

از نظر تاریخی، گرنوبل و نواحی اطراف آن مکان‌هایی برای صنایع سنگین و معدن بودند. آسیاب‌ها و کارخانه‌های متروکه را می‌توان هنوز در شهرهای کوچک و روستاها یافت، و تعداد کمی از آنها به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده‌اند، مانند معدن زغال‌سنگ در لا موره.

گرونوبل، امروزه بیشتر به عنوان یک مرکز تحقیقات علمی پیشرو شناخته می‌شود و مهدِ‌ مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌ها در هر دو بخش عمومی و خصوصی، از جمله تأسیسات تابش سنکروترون اروپا است. تحقیقات قابل توجه در زمینه‌های فیزیک هسته‌ای و میکروالکترونیک در گرنوبل انجام می‌شود.

یک واقعیت بسیار جالب درباره گرونوبل این است که در کبک، اصطلاحی که برای تمام انواع مغز گردو استفاده می‌شود، “Noix de Grenoble” است. با این حال، این خطایی ناشی از این واقعیت است که برای چندین دهه تنها گردوی موجود، گردوی گرونوبل بود.

واقعیت جالب دیگر که اینجا را منحصر به‌فرد می‌کرده است اینکه، این شهر زمانی برای تولید دستکش معروف بود، که برای آن خاویر جووین یک تکنیک ابتکاری را در قرن ۱۹ معرفی کرد. چند شرکت کوچک هنوز به تولید دستکش با همان روش ادامه می‌دهند که تقاضای بسیاری هم دارد.
برای طرفداران کتاب‌های مصور هم باید بگوییم که این شهر همچنین میزبان ناشر معروف کمیک Glénat است.

حرف آخر

در این مطلب با هم مروری کردیم از زندگی تا همه چیز درباره اشتغال، گردشگری و مهاجر به گرونبل فرانسه. اگر قصد دارید تا به این کشور زیبای فرانسه سفر کنید و از جاذبه‌های ریز و درشت شهرهایی مثل پاریس و گرونبل بازدید به عمل آورید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا ترتیب همه چیز را برای شما بدهند. این را بدانید که Top Solution همیشه بهترین در ارائه خدمات گردشگری و مهاجرتی بوده است.

پرسش‌های متداول

ایزی جت، رایان ایر، جت ۲، بریتیش ایرویز و قطر ایرویز همگی مستقیم به گرنوبل پرواز می‌کنند.

در میان هتل‌ها، Kyriad Grenoble یک مرکز اقامتی بسیار جذاب است که بین مسافران عادی بسیار محبوب شده. تله‌کابین گرنوبل و قلعه باستیل تنها 4 کیلومتر با اینجا فاصله دارد.

بهترین زمان سفر به گرونوبل به نوع فعالیت‌های مورد علاقه شما بستگی دارد.

 • برای اسکی و سایر تفریحات زمستانی: از دسامبر تا مارس
 • برای پیاده‌روی و کوهنوردی: از آوریل تا اکتبر
 • برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی: از می تا سپتامبر
 • با هواپیما: فرودگاه بین‌المللی گرونوبل-ایزره (GNB) در 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر واقع شده است.
 • با قطار: خطوط قطار TGV و TER گرونوبل را به شهرهای بزرگ فرانسه مانند پاریس، لیون و مارسی متصل می‌کنند.
 • با اتوبوس: شرکت‌های مختلف اتوبوسرانی مانند FlixBus و Ouibus خدمات اتوبوس‌رانی به گرونوبل را ارائه می‌کنند.
 • با ماشین: گرونوبل از طریق بزرگراه A48 به سایر شهرهای فرانسه متصل است.

گرونوبل طیف وسیعی از گزینه‌های اقامتی از هتل‌های لوکس تا هاستل‌های ارزان قیمت را ارائه می‌دهد.

 • برای اقامتی لوکس: هتل‌های L’Apogée، Mercure Grenoble Centre Plaza و Okko Hotels Grenoble Centre
 • برای اقامتی با قیمت مناسب: هتل‌های Ibis Grenoble Centre، Kyriad Grenoble Centre و Best Western Plus Hotel Grenoble Centre Alpotel
 • برای اقامتی ارزان: هاستل‌های HI Grenoble, Les Auberges de Jeunesse, and Camping de Grenoble
 • پارک Bastille: این پارک با تله‌کابین قابل دسترسی است و منظره‌ای پانوراما از شهر ارائه می‌دهد.
 • موزه Grenoble: این موزه مجموعه‌ای از آثار هنری از دوره‌های مختلف را به نمایش می‌گذارد.
 • Fort de la Bastille: این قلعه تاریخی بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر واقع شده است.
 • Musée de la Résistance et de la Déportation: این موزه به تاریخ مقاومت فرانسه در برابر اشغال آلمان در جنگ جهانی دوم می‌پردازد.
 • Jardin des Plantes: این باغ گیاه‌شناسی مجموعه‌ای از گیاهان و گل‌ها از سراسر جهان را به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر این، گرونوبل به دلیل نزدیکی به کوه‌های آلپ، مقصدی محبوب برای پیاده‌روی، کوهنوردی و اسکی است.

مقالات مرتبط با موضوع این مقاله :
 • سایت رسمی شهرداری گرونوبل:
  https://www.grenoble.fr/
  این سایت شامل اطلاعاتی در مورد جاذبه‌های توریستی، موزه‌ها، تاریخ شهر و خدمات عمومی شهری می‌باشد. همچنین شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد شهرداری گرونوبل و خدمات آن را نیز در این سایت پیدا کنید.

 • تلفریک گرونوبل:
  https://www.bastille-grenoble.fr/
  تلفریک گرونوبل با قدمتی بیش از ۸۰ سال، یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی گرونوبل است. این تلفریک به بازدید کنندگان، امکان دیدن یکی از قدیمی‌ترین ارتفاعات گرونوبل و مناظر زیبای آلپ‌ها را می‌دهد.
 • باشگاه اسکی Chamrousse:
  https://www.chamrousse.com/
  Chamrousse یکی از معروف‌ترین باشگاه‌های اسکی فرانسه در کوهستان‌های آلپ‌ها می‌باشد. این باشگاه با ارائه‌ی تجربه‌ی اسکی در سه بخش مختلف برای تمامی سطوح، مقصدی برای علاقه‌مندان به اسکی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات اخیر

فهرست مطالب