شرایط اخذ بلوکارت آلمان [ویزای کار و اقامت در آلمان]

 • کشور آلمان
 • شرایط اخذ بلوکارت آلمان [ویزای کار و اقامت در آلمان]
بلوکارت آلمان
راهنمای جامع بلو کارت آلمان

بلو کارت آلمان یک روش مهاجرتی بر مبنای کار در این کشور است که مخصوص جذب نیروی کار ماهر از اتباع غیرآلمانی و تمامی افراد با ملیتی غیر از کشورهای اتحادیه اروپا صادر می‌شود. بلو کارت آلمان را باید در فهرست ویزای کاری این کشور قلمداد کنیم که برای جذب افراد تحصیل‌کرده در بدنه شغلی این کشور تدوین شده‌ است. بنابراین داوطلبین اخذ بلو کارت آلمان لازم است تا مدرک تحصیلی بالا ارائه کرده و از تسلط مناسب زبان آلمانی برخوردار باشند.

افرادی که قرار است تا از طریق برنامه ویزای بلو کارت آلمان وارد این کشور شوند، لازم است تا از پیشنهاد جاب آفری با درآمدی بالاتر از میانگین درآمد کشور آلمان برخوردار باشند.

ارائه مدرک تحصیلی عالی، اخذ جاب آفر از شرکت‌های معتبر آلمانی، نداشتن سوءپیشینه و… همگی پیش‌ شرط‌های اخذ بلو کارت و البته زندگی در آلمان به‌ عنوان یک متخصص هستند. در این مقاله از تاپ سولوشن به بررسی کامل شرایط اخذ بلو کارت آلمان می‌پردازیم. در عین ‌حال برای کسب مشاوره و طی شدن پروسه حقوقی مراحل اخذ بلو کارت آلمان می‌توانید از خدمات ما در تیم تاپ سولوشن مجری تخصصی مهاجرت کاری استفاده کنید.

بلو کارت آلمان چیست؟ مناسب چه کسانی است؟

آلمان صنعتی‌ترین و در عین ‌حال پیشرفته‌ترین کشور حوزه اروپا است. از طرفی در این کشور نظام مالی بزرگی در جریان است و البته ساختار جمعیتی بزرگی را در خود جای داده است. تمام شرایطی که باعث می‌شود تا دولت آلمان همواره برای جذب نیروهای متخصص از سراسر جهان آمادگی داشته باشد.

ویزای بلو کارت آلمان یک برنامه جامع اقامت و کار در آلمان است که مخصوص شهروندان غیر اروپایی با سطح تحصیلات عالی و مهارت کاری بالا تدوین شده ‌است. در یک کلام دولت آلمان از طریق بلو کارت به ‌دنبال ماهرترین افراد در خارج از مرزهای اروپا است.

اگر چه خدمات اقامتی و شغلی ویزای بلو کارت آلمان قابل ‌توجه است، اما این ویزا برای هر کسی صادر نخواهد شد. ویزای بلو کارت مناسب افرادی است که مدرک دانشگاهی معتبری داشته باشند و در عین ‌حال از پیشنهاد شغلی مناسب توسط کارفرمای معتبر آلمانی برخوردار باشند. از طرفی این کارفرمای آلمانی باید حقوقی بالاتر از میانگین درآمد جامعه کشور آلمان را پیشنهاد کند.

در صورتی ‌که موفق به اخذ ویزای بلو کارت آلمان شوید، شرایط مهاجرت به این کشور همراه خانواده ساده است و می‌توانید تا حداکثر ۴ سال از طریق این ویزا در آن کشور زندگی کنید. البته در پایان این دوره امکان تمدید بلو کارت آلمان پیش ‌بینی ‌شده است.

شرایط اخذ بلو کارت آلمان چیست؟

ویزای بلو کارت آلمان در جست‌ و جوی افرادی با تخصص و مهارت بالا در زمینه‌های مختلف است. با این رویکرد متخصص بودن اولین شرط برای طی شدن مراحل اخذ بلو کارت آلمان است. در کل شرایط اخذ بلو کارت آلمان به قرار زیر است:

 • مدرک تحصیلی معتبر دانشگاهی:
  فرد متقاضی اخذ ویزای کار آلمان از طریق بلو کارت لازم است تا یک مدرک دانشگاهی عالی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری از دانشگاه‌های آلمان و یا سایر دانشگاه‌های معتبر جهان ارائه کند. مدرک تحصیلی ارائه ‌شده باید در سطح استانداردهای نظام دانشگاهی کشور آلمان باشد و دانشگاه مبدأ تحصیلی شما مورد تأیید و رسمیت کشور آلمان قرار بگیرد.
 • مهارت و تخصص شغلی:
  در گام بعدی فرد متقاضی اخذ ویزای کار آلمان از طریق بلو کارت لازم است تا مهارت و تخصص شغلی بالایی را ارائه نماید. این فرد باید سوابق شغلی و مهارت خود را اثبات کند. برای این منظور به حداقل ۵ سال سابقه شغلی مرتبط با تخصص دانشگاهی خود نیاز دارید.
 • جاب آفر (پیشنهاد شغلی) آلمان:
  داشتن یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبر آلمانی برای اخذ بلو کارت الزامی است. این کارفرما لازم است که حتماً آلمانی باشد و شرکت او در کشور آلمان فعالیت کند. از طرفی پیشنهاد شغلی مطرح ‌شده باید در قامت قراردادهای کاری توسط کارفرما و یا شرکت آلمان تنظیم شده باشد. در عین ‌حال لازم است تا مهارت و تخصص فرد متقاضی بلو کارت با زمینه فعالیت و نیازهای شغلی آن شرکت آلمانی همخوانی داشته باشد.
 • حقوق بالاتر از میانگین درآمد کشور آلمان:
  کارفرمای آلمانی لازم است تا حقوقی بالاتر از حد میانگین کشور آلمان را در قرارداد فرد متقاضی جاب آفر ذکر کرده باشد. این مقدار در حال‌ حاضر حداقل حقوق سالیانه ۴۵۳۰۰ یورو است. در عین ‌حال برای سال 2024 و تسهیل جذب نیروی کار در برخی از مشاغل خاص که کمبود نیرو در آنها زیاد است، سقف حداقل حقوق تا مقدار 41041 یورو در سال تقلیل داده ‌خواهد شد.
 • بهره‌مندی از معیارهای بهداشتی جسمی و روانی و عدم سوء پیشینه:
  فرد متقاضی بلو کارت آلمان نباید سلامت و امنیت عمومی کشور آلمان را تهدید کند. بنابراین انجام معاینات پزشکی و بررسی وضعیت سلامت بدنی از نظر عدم وجود بیماری‌های مسری و همچنین ارائه سوءپیشینه برای اثبات عدم مشکلات کیفری از پیش‌ نیازهای اخذ ویزای کار آلمان از طریق بلو کارت است.
شرایط جاب آفر آلمان برای اخذ بلو کارت

شرایط جاب آفر آلمان برای اخذ بلو کارت

با هر جاب آفر آلمانی نمی‌توانید شرایط اخذ بلو کارت آلمان را پوشش دهید. این جاب آفر باید ویژگی‌های معینی داشته باشد که به قرار زیر هستند:

 • جاب آفر لازم است تا برای شغل تمام ‌وقت و حداقل ۶ ماه تنظیم شود.
 • شغل پیشنهاد شده باید با مدرک تحصیلی فرد متقاضی مهاجرت مطابقت داشته باشد. در عین ‌حال مشاغل با رویکرد فنی به ارائه مجوز شغلی و مدرک فنی در زمان اخذ ویزا نیاز دارند.
 • قرارداد کاری جاب آفر با یک شرکت آلمانی و برای حداقل حقوق ۴۵۳۰۰ یورو در سال تنظیم شود. در عین ‌حال افراد با مشاغل خاص که مورد تأیید آژانس کار فدرال (BA) قرار می‌گیرند، می‌توانند از امکان کارت آبی اتحادیه اروپا استفاده کنند. در این ‌صورت شرایط حقوق ناخالص سالیانه تا حداقل ۴۱۰۴۱ یورو تقلیل پیدا می‌کند.

برای ارائه جاب آفر آلمان شرط خاص دیگری در اساس‌نامه بلو کارت آلمان قید نشده است. در عین ‌حال هیچ محدودیت سنی برای کسب جاب آفر و در نهایت طی شدن مراحل اخذ بلو کارت آلمان وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی تخصصی پیشنهادهای شغلی کشور آلمان می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی مهاجرت ما در گروه تاپ سولوشن استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز برای بلو کارت آلمان

بلو کارت آلمان در کل یک برنامه مهاجرتی براساس ویزای کار آلمان است. لذا در ردیف مسیرهای مهاجرت شغلی قرار می‌گیرد. مدارک مورد نیاز برای بلو کارت آلمان نیز بر همین اساس تنظیم شده ‌است که به قرار زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر:
  این پاسپورت باید از مهرهای لازم ورود قانونی به کشور آلمان برخوردار باشد. در عین ‌حال لازم است تا پاسپورت ارائه ‌شده حداقل یک ‌سال بیشتر از تاریخ خروج از آلمان اعتبار داشته باشد.
 • سند اثبات اقامت قانونی:
  فرد متقاضی باید سندی را ارائه کند که نشان ‌دهنده حضور قانونی او در کشور آلمان است.
 • ارائه فرم درخواست بلو کارت:
  این فرم توسط سایت اداره مهاجرت کشور آلمان تنظیم شده‌ است و لازم است تا تمامی بندهای آن را با اطلاعات دقیق و درست پر کنید. در هر صورت لازم است تا اطلاعات قید شده در این فرم تماماً با اطلاعات اسناد هویتی و مدارک تحصیلی و شغلی که در اختیار اداره مهاجرت قرار می‌گیرد، مطابقت داشته باشد.
 • دو قطعه عکس پرسنلی:
  این عکس باید رنگی با پس زمینه واضح باشد که اخیرا آن را تهیه کرده باشید.
 • مدارک اصلاح صلاحیت ( مدارک تحصیلی و شغلی):
  مدارک اصلاح صلاحیت هر نوع سندی است که مهارت‌ها و یا تخصص‌های شما را اثبات می‌کند. قاعدتاً مدرک تحصیلی آکادمیک از دانشگاهی معتبر اصلی‌ترین مدرک اثبات صلاحیت است. در عین ‌حال ارائه هر نوع مدرک از قبیل گواهینامه‌های تحصیلی، سوابق کاری، دوره‌های فنی و حرفه‌ای، دوره‌های آموزش آکادمیک و… امکان‌پذیر است.
 • قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی:
  ارائه قرارداد کاری رسمی با یک کارفرمای معتبر آلمانی که به امضای طرفین رسیده باشد و در آن با جزئیات به حقوق پرداخت سالیانه اشاره شده باشد، الزامی است.
 • رزومه تحصیلی و شغلی:
  فرد متقاضی لازم است که یک رزومه جامع از تمامی پروسه تحصیلی و سوابق شغلی و تجربیات تخصصی و همچنین مهارت‌های خود تهیه کند.
 • بیمه درمانی:
  فرد متقاضی لازم است تا تحت پوشش یکی از بیمه‌های درمانی کشور آلمان قرار داشته باشد. این بیمه می‌تواند از جانب کارفرما و یا خود فرد متقاضی تهیه شود.
 • ارائه سند جاب آفر از کارفرمای آلمانی:
  فرد متقاضی بلو کارت لازم است که مدارک مربوط به دعوت‌نامه کارفرمای آلمانی خود را ارائه کند. این کارفرما باید آلمانی باشد و برای یک شغل تمام‌ وقت با حداقل قرارداد کار ۶ ماهه فرصت شغلی مورد نظر را پیشنهاد کرده باشد.

 

علاوه ‌بر مدارک فوق که برای اخذ ویزای بلو کارت آلمان الزامی است، در برخی شرایط خاص به برخی دیگر از مدارک نیاز دارید. به‌ عنوان مثال اگر برای مشاغل با حقوق کمتر از ۴۵۳۰۰ یورو در سال اقدام کرده‌اید، ارائه تأییدیه از آژانس کار فدرال آلمان الزامی است. در عین ‌حال افراد متأهل برای آنکه بتوانند خانواده را در این مهاجرت همراه خود داشته باشند، لازم است تا تمامی مدارک ازدواج و همچنین شناسنامه اعضای خانوار خود را ارائه کنند.

مراحل اخذ بلو کارت آلمان

مراحل اخذ بلو کارت آلمان

دریافت بلو کارت یک پروسه کاملاً قانونی بر مبنای ویزای کار آلمان است. قاعدتاً داشتن مدرک تحصیلی معتبر و یا ارائه گواهینامه فنی با اعتبار بین‌المللی پیش‌ فرض اولیه است و تنها در این ‌صورت است که می‌توانید قدم‌های اولیه برای کار در آلمان از طریق بلو کارت را سپری کنید. از طرفی لازم است تا حداقل ۵ سال سابقه کار مرتبط داشته باشید. با این پیش‌ فرض مراحل اخذ بلو کارت آلمان به قرار زیر است.

پیدا کردن جاب آفر آلمان

در اولین قدم باید پیشنهاد شغلی از شرکت معتبر آلمانی با توجه به نیازهای شغلی کشور آلمان داشته باشید. شما باید در جستجوی یک شغل تمام ‌وقت آلمانی با حداقل حقوق بالاتر از میانگین درآمد کشور آلمان باشید.

پیدا کردن شغلی از طریق جاب آفر آلمان چندان ساده نیست و لازم است تا با حساسیت تمامی مراکز کاریابی این کشور از طریق سایت‌های معتبر را دنبال کنید. در عین ‌حال چگونگی مکاتبه با شرکت‌ها، ارائه مدارک تحصیلی و سوابق شغلی و در نهایت روش اصولی تنظیم قرارداد مطابق با شرایط بلوکات از نکات کلیدی در جاب آفر آلمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر و طی شدن مسیر قانونی و مشاوره تنظیم قرارداد جاب آفر آلمان می‌توانید از خدمات ما در گروه تاپ سولوشن بهره‌مند شوید.

اخذ نوبت ویزا بلو کارت

در صورتی ‌که جاب آفر معتبر آلمان را در اختیار دارید، حالا می‌توانید برای درخواست صدور ویزای کار آلمان از نوع بلو کارت اقدام کنید. برای تعیین وقت ویزا لازم است تا از سایت به آدرس Wisametric برای نوبت ‌دهی اقدام کنید. البته ممکن است این مرحله با توجه به حجم بالای متقاضیان زمان‌بر باشد.

تهیه مدارک لازم بلو کارت

پس از اخذ نوبت لازم است تا مدارک مورد نیاز برای بلو کارت آلمان را طبق فهرست اعلام شده سایت Wisametric تهیه کنید. این فهرست قاعدتاً شامل مدارکی از قبیل قرارداد کاری، مدارک تحصیلی، مدارک شغلی و بیمه درمانی و… خواهد شد که در بخش مدارک مفصل از آنها صحبت کردیم. مدت زمان طی شده برای بررسی مدارک جهت صدور ویزای کار آلمان حدود ۱ الی ۳ ماه است.

مهاجرت به آلمان

در صورتی ‌که مدارک ارائه‌ شده همگی درست و جامع باشند و اطلاعات آنها با اطلاعات فرم پیش ‌نویس نوبت گیری سایت Wisametric همخوانی داشته باشد و از طرفی جاب آفر با حقوق کافی توسط کارفرمای آلمانی تأیید شود، شرایط برای اخذ ویزای کار آلمان آنهم از طریق بلو کارت فراهم است. بنابراین در این مرحله باید بار سفر بسته و به کشور آلمان مهاجرت کنید. پس ‌از ورود به آلمان نیز لازم است تا در اولین فرصت اقامت خود را ثبت کرده تا به عنوان مدرک حضور قانونی در کشور آلمان ارائه کنید.

در عین ‌حال همزمان برای خرید بیمه درمانی از شرکت‌های آلمانی اقدام کنید. از طرفی لازم است تا اطلاعات کامل محل اسکان خود را تهیه نمایید.

ثبت‌نام در سامانه بلو کارت آلمان و طی شدن پروسه بلو کارت اتحادیه اروپا

پس ‌از مهاجرت به آلمان و تعیین محل اقامت ترتیب کارها برای ثبت نهایی بلو کارت آلمان آغاز می‌شود. این مراحل مادامیکه در کشور آلمان حضور دارید به قرار زیر هستند:

 • در اولین قدم باید به اداره کار آلمان مراجعت کنید و اطلاعات جاب آفر خود را ثبت نمایید. لازم است به اداره کار آلمان در ایالتی بروید که شرکت جاب آفر آلمانی شما در همان ایالت قرار دارد.
 • پس ‌از دو هفته (۱۴ روز) به دفتر ثبت‌نام مقیم محلی مراجعه کنید. در این دفتر لازم است تا اطلاعات هویتی اسکان خود را ثبت کنید.
 • یک حساب بانکی باز کرده و کد مالیاتی دریافت کنید.
 • پیگیر بیمه ‌نامه درمانی خود باشید و از طی شدن قانونی مراحل اداری آن اطمینان کسب کنید.
 • در گام پایانی لازم است تا به اداره مهاجرت آلمان رفته و با ارائه مدارک مراحل نهایی صدور بلو کارت خود را تکمیل کنید. در این مرحله نهایی لازم است تا در یک جلسه مصاحبه شرکت کنید. این مصاحبه زیر نظر اداره مهاجرت آلمان و با بررسی مدارک هویتی و دانشگاهی و البته مهارتی شما انجام خواهد شد.

 

همان ‌طورکه شاهد هستید، طی شدن مراحل اخذ بلو کارت آلمان یک پروسه طولانی است که بخشی از آن در ایران و بخش دیگری در آلمان تکمیل خواهد شد. قاعدتاً برای موفقیت و اخذ بلو کارت به طی شدن قانونی تمامی مراحل نیاز دارید. در این مسیر می‌توانید از خدمات مشاوره، پشتیبانی و جریان حقوقی زیر نظر کارشناسان ما در تاپ سولوشن بهره‌مند شوید.

GR BLU 5

هزینه اخذ بلو کارت آلمان چه مقدار است؟

در مرحله نهایی و پس ‌از انجام مصاحبه در اداره مهاجرت آلمان لازم است تا مبلغی را به ‌عنوان هزینه اخذ بلو کارت آلمان پرداخت کنید. این مبلغ در حال ‌حاضر فقط ۱۱۰ یورو است.

البته مقدار آن با توجه به سیاست اداره مهاجرت ایالت‌های مختلف آلمان متفاوت است و ممکن است در محدوده ۱۰۰ الی ۱۴۰ یورو تغییر کند. البته در نظر داشته باشید که مبلغ مذکور بخشی از هزینه ویزای کار آلمان است که در مرحله مصاحبه بلو کارت اخذ خواهد شد. قاعدتاً برای طی شدن پروسه ویزای کاری، مهاجرت به آلمان، اقامت و ثبت‌نام بیمه و… ملزم به هزینه‌های متفرقه دیگری هستید.

پروسه زمانی صدور بلو کارت آلمان چه مقدار است؟

بلو کارت آلمان از زیر مجموعه بلو کارت اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و طبق قانون لازم است تا تمام درخواست‌های بلو کارت در اتحادیه اروپا ظرف مدت ۳ ماه بررسی شده و ویزای لازم افراد پذیرش شده صادر گردد. این پروسه در کشور آلمان برای مدت زمان بسیار کوتاه‌تر حدوداً ۵ الی ۶ هفته انجام خواهد شد. در عین ‌حال اگر سابق بر این در کشور آلمان زندگی کرده‌اید و حالا می‌خواهید تا از فرصت بلو کارت این کشور استفاده کنید، لازم است تا در حد فاصل ۴ الی ۶ هفته تا پایان مهلت مجوز اقامت فعلی خود برای حضور در اداره مهاجرت آلمان و انجام مذاکرات لازم اقدام کنید.

تفاوت بلو کارت آلمان با ویزای کار آلمان

بلو کارت و ویزای کار آلمان هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند و آن جذب نیروی کار در بدنه جمعیتی کشور آلمان است. اما اهداف این دو روش مهاجرتی متفاوت است. در یک کلام ویزای کار آلمان برای جذب نیروی کار عمومی و یا تخصصی در سطح یک شهروند معمولی آلمانی تنظیم شده‌ است و قاعدتاً خدمات شهروندی سطح متوسطی در آن پیش‌ بینی ‌شده است. اما بلو کارت آلمان در مرتبه‌ای بالاتر با هدف جذب نیروی کار ماهر و متخصص در مشاغل مورد نیاز آلمان تدوین شده ‌است و برای افرادی که از این طریق در خاک آلمان زندگی می‌کنند، خدمات خاص شهروندی در نظر گرفته می‌شود.

بزرگترین تفاوت بلو کارت آلمان با ویزای کار آلمان در مهلت قانونی اقامت آنها است. دوره اقامت ویزای کار آلمان سه‌ ساله است و این در حالی است که از طریق بلو کارت می‌توانید تا ۴ سال در این کشور حاضر باشید.

در عین ‌حال شرایط تمدید بلو کارت آلمان و کسب اقامت دائم در این کشور ساده‌تر از ویزای کار آلمان است. به ‌این ‌ترتیب که کافی است پس ‌از 27 ماه اقامت در کشور آلمان و تنها با تهیه مدرک زبان آلمانی در سطح A1 برای اقامت دائم در این کشور دست ‌به ‌کار شوید. پروسه‌ای که به ‌سادگی سپری شده و از فرصت زندگی در آلمان برای همیشه آن‌هم تحت قانون بلو کارت استفاده خواهید کرد.

مزایای بلو کارت آلمان

مزایای بلو کارت آلمان

اخذ بلو کارت آلمان یک فرصت عالی برای زندگی و بهره‌مندی از جایگاه شغلی برجسته آن‌هم در مدرن‌ترین کشور اروپایی است. این کارت مخصوص متقاضیان مهاجرت به آلمان با سطح مهارت بالا صادر می‌شود و قاعدتاً دولت آلمان برای این افراد مزایا و فرصت‌های قابل توجه شهروندی آلمان را فراهم خواهد کرد. مزایای بلو کارت آلمان به قرار زیر است:

 • برای اخذ بلو کارت آلمان ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی نیست. البته قطعاً در یک مرحله قبل‌تر و برای اخذ جاب آفر آلمان به فراخور نیاز شرکت‌های آلمانی باید مدرک زبان کافی را تهیه کرده باشید. اداره مهاجرت آلمان با این پیش‌فرض که در مرحله جاب آفر این مسائل بررسی شده است، هیچ مدرکی مبتنی بر مهارت زبان آلمانی را از افراد متقاضی دریافت نمی‌کند.
 • در صورت طی شدن پروسه بلو کارت از شغلی با حداقل حقوق ۴۵۳۰۰ یورو در سال که بالاتر از میانگین حقوق آلمان است برخوردار هستید.
 • پس ‌از گذشت ۲۷ ماه کار در آلمان می‌توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید. مسیر اقامت در آلمان از طریق بلو کارت ساده است.
 • پس ‌از پایان اتمام قرارداد کاری و با از دست دادن شغل از یک فرصت ۳ ماهه اقامت در آلمان برای پیدا کردن شغلی جدید برخوردار هستید.
 • در صورتی ‌که از کارفرمای آلمانی خود راضی نیستید، پس‌ از ۲ سال می‌توانید بدون نیاز به درخواست کارفرما برای تغییر آن و جذب شدن در یک شرکت بهتر اقدام کنید.
 • شرایط مهاجرت با خانواده و اقامت در آلمان برای تمامی اعضای خانواده فراهم است. در عین ‌حال می‌توانید از مزایای بلو کارت آلمان برای اشتغال همسر خود بدون محدودیت شغلی و حرفه‌ای استفاده کنید.
 • از امکان سفر و حتی اقامت در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برخوردار هستید.
 • در سطح عالی می‌توانید از تمامی خدمات آموزشی و درمانی کشور آلمان استفاده کنید.
 • شما از امکان شغلی ارزشمند، جایگاه اجتماعی بالا و حقوق عالی در کشور آلمان برخوردار خواهید شد.

چه مشاغل و یا مهارت‌هایی بلو کارت آلمان دریافت می‌کنند؟

شما برای هر نوع شغل و یا هر نوع مدرک دانشگاهی و یا گواهینامه فنی و حرفه‌ای می‌توانید وارد برنامه‌های مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کار آلمان شوید. اما تنها محدوده مشاغل با جایگاه مهارتی بالا و تخصصی ارشد دانشگاهی از خدمات بلو کارت برخوردار هستند. در حال ‌حاضر ارائه بلو کارت آلمان برای مشاغل زیر انجام می‌شود:

 • تمامی مشاغل در حیطه مدیریت واحدهای صنعتی، تولیدی، ساخت‌وساز ها و معادن
 • مشاغل مدیریتی در سطح خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT)
 • مدیریت خدمات حرفه‌ای از جمله مدیریت نهادهای مراقبت از کودکان، نهادهای خدمات بهداشتی و درمانی و مدیران در سطح فضاهای آموزشی
 • متخصصین و مدیران در سطح آکادمیک رشته‌های معماری، شهرسازی و مدیریت زیرساخت‌های شهری و مدیریت حمل‌ و نقل شهری
 • تمامی شاخه‌های پزشکی عمومی، تخصصی، دندان‌پزشکی، دامپزشکی و داروسازی
 • متخصصین پرستاری و مامایی
 • معلمان و مربیان نهادهای گوناگون آموزشی
شرایط همراهی خانواده برای بلو کارت آلمان

شرایط همراهی خانواده برای بلو کارت آلمان

سهولت برای مهاجرت اعضای خانواده یکی از برجسته‌ترین مزایای بلو کارت آلمان است. هر چند از طریق دیگر روش‌های مهاجرت به آلمان امکان انتقال خانواده وجود دارد؛ اما شرایط این همراهی از طریق بلو کارت ساده‌تر است. این شرایط به قرار زیر هستند:

 • فرد متقاضی باید از سطح درآمد کافی برای نگهداری تمامی اعضای خانواده برخوردار باشد. برای این منظور جدولی تهیه ‌شده است که هزینه‌های زندگی را مطابق با بعد خانواده برای یک زندگی نرمال در کشور آلمان اعلام می‌کند. البته مفاد این جدول‌ها با توجه به ایالت‌های مختلف آلمان متفاوت است.
 • فرد متقاضی باید خانه‌ای با ابعاد کافی برای زندگی خانواده خود را تهیه کند. طبق قانون به ازای هر فردی که به ‌عنوان اعضای خانواده خود برای مهاجرت اضافه می‌کنید، ۱۴ متر به حداقل مساحت خانه مورد نیاز اضافه می‌شود.
 • تمامی افراد خانواده فرد متقاضی لازم است از خدمات بیمه درمانی کشور آلمان برخوردار باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات حقوقی و قانونی مهاجرت اعضای خانواده از طریق بلو کارت آلمان می توانید از خدمات مشاوره تخصصی مهاجرت کارشناسان ما در تاپ سولوشن استفاده کنید.

مهلت اعتبار بلو کارت چه مقدار است؟ و چگونه تمدید می‌شود؟

بلو کارت آلمان زیر نظر بلو کارت اتحادیه اروپا صادر خواهد شد و قوانین آن طبق قوانین اتحادیه اروپا است. به ‌این ‌ترتیب مهلت قانونی اعتبار این کارت برای مدت قرارداد کاری شما به اضافه ۳ ماه پس ‌از پایان قرارداد تا حداکثر ۴ سال است. این بدان معنی است که در صورت پایان قرارداد کاری با شرکت آلمانی حداکثر ۳ ماه فرصت اقامت در این کشور را دارید و می‌توانید فرصت شغلی جدیدی را دست ‌و پا کنید. در عین ‌حال حتی با وجود قرارداد کاری حداکثر می‌توانید به مدت ۴ سال از اقامت بلو کارت آلمانی بهره‌مند شوید. برای مدت زمان بیشتر لازم است تا پروسه قانونی تمدید بلو کارت آلمان را سپری کنید.

در شرایط کلی برای ماه‌های ابتدای کار در آلمان از طریق بلو کارت تحت استخدام شرکت آلمانی خود هستید. اما مطابق با قانون اتحادیه اروپا و پس ‌از گذشت ۲۷ ماه می‌توانید مجوز تسویه‌ حساب دریافت کنید. این مجوز بدان معنی است که در صورت تمایل می‌توانید با کارفرمای آلمانی فعلی خود تسویه کرده و برای فرصت شغلی دیگری با یک کارفرمای دیگر آلمانی و حتی غیرآلمانی در اتحادیه اروپا وارد مذاکره شوید. البته در صورتی  می‌توانید از فرصت مجوز تسویه استفاده کنید که مدرک زبان آلمانی در سطح A1 را ارائه کنید.

پروسه و مراحل قانونی تمدید بلو کارت آلمان نیز به ‌همین روال و در پایان ماه 27 آغاز می‌شود. البته برای تمدید بلو کارت آلمان نیازی به مجوز تسویه نیست و مادامیکه همچنان برای کارفرمای اول خود مشغول فعالیت هستید، می‌توانید با در دست داشتن مهارت زبان آلمانی سطح A1 جهت تمدید و حتی اقامت دائم آلمان برای خود و خانواده اقدام کنید.

شرایط بلو کارت در صورت از دست دادن شغل چگونه است؟

از دست دادن شغل یک امر محتمل است و حتی بهترین متخصصین و بهترین شرکت‌ها ممکن است در طول فعالیت حرفه‌ای خود نتوانند همکاری با یکدیگر را ادامه دهند. در صورتی ‌که شغل فعلی خود که تحت قانون بلو کارت در آن حاضر هستید را از دست داده باشید، مجوز اقامت تا ۳ ماه پس ‌از آن ادامه دارد.

این فرصت ۳ ماهه فرصتی است تا افراد برای جستجوی یک کار جدید اقدام کنند. قاعدتاً افراد ماهر به‌ راحتی می‌توانند در این مهلت سه ماه فرصت شغلی جدیدی را پیدا کنند. لذا در صورت پیدا شدن شغلی دیگر لازم است تا مدارک جاب آفر جدید خود را به دفتر مهاجرت آلمان تحویل دهید و یک اجازه اقامت مجدد را دریافت کنید.

در غیر این صورت یعنی زمانی‌ که فرد مورد نظر نتواند شغل مرتبط دیگری پیدا کند، لغو بلو کارت آلمان انجام شده و لازم است تا در پایان مهلت ۳ ماهه خاک آلمان را ترک نماید. از طرفی به یاد داشته باشید که کل مهلت قانونی بلو کارت ۴ سال است و در پایان آن باید برای تمدید بلو کارت آلمان اقدام کنید. در عین ‌حال پروسه تمدید برای کسانی که از شغل فعلی خارج شده و کار جدیدی پیدا نکرده‌اند فعال نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات اخیر

فهرست مطالب