10 دانشگاه برتر ایتالیا | بهترین دانشگاه های ایتالیا

بهترین دانشگاه های ایتالیا

کشور ایتالیا با تلفیقی از فرهنگ، چشم اندازهای متنوع، تاریخ،  غذاهای بی‌نظیر و …  کشوری جذاب برای مهاجرت تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی به حساب می‌آید.

ایتالیا با داشتن حدود 90 دانشگاه برتر جهانی که حتی اولین دانشگاه تاسیس شده در اروپا نیز نامش میان این لیست می‌درخشد و البته ارائه بورسیه به دانشجویان بین‌المللی در دانشگا‌های دولتی و سایر مراکز تخصصی تحصیلات تکمیلی،

از کیفیت بالایی در بخش آموزشی برخوردار است و حضور دائمی نام نام 30 دانشگاه برتر ایتالیا، هر ساله در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS مهر تاییدی بر این ادعاست.

چرا در ایتالیا تحصیل کنیم؟

برای دانشجویانی که قصد مهارجرت تحصیلی به ایتالیا را دارند، بدون شک بحث چگونگی کیفیت دانشگاه های ایتالیا به میان می‌آید و احتمالا این سوال را خواهند پرسید که چرا در ایتالیا تحصیل کنم؟

در پاسخ به این سوال در ادامه با ما همراه باشید تا برترین دلایلی که تحصیل در ایتالیا را برای شما به گزینه‌ای غیر قابل چشم پوشی تبدیل کرده است، بررسی کنیم:

تحصیل باکیفیت و البته مقرون به صرفه در یک کشور اروپایی:

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به یک کشور اروپایی را دارید، خوب است بدانید که ایتالیا همیشه مهد فرهنگ و آموزش بوده و هست. دانشگاه های ایتالیا در مقایسه با همتایان خود در اروپای غربی بسیار مقرون به صرفه هستند و کیفیت آموزش غیرقابل انکار است. در نتیجه شما می‌توانید با یک تیر دو نشان را بزنید! هم از تحصیلات عالی و باکیفیت دانشگاه های ایتالیا برخوردار شوید و هم با هزینه‌ای کمتر در اروپا درس بخوانید.

فرهنگ غنی، زمینه‌ساز یک تجربه اجتماعی بی‌نظیر:

طبق نظرات بسیاری از دانشجویان بین المللی ایتالیا در فضاهای مجازی، زندگی اجتماعی غنی در این کشور جریان دارد و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحت تأثیر تجربه کلی فرهنگی و مکان‌های میراث معروف در کشور و همچنین دانشگاه های قدیمی و معتبر قرار گرفته‌اند.

رتبه بالای دانشگاه های ایتالیا در رتبه‌بندی‌های جهانی

وقتی صحبت از آمار و رتبه‌بندی به میان می‌آید، بدون شک تعداد بالایی از دانشگاه های ایتالیا را در لیست هر ساله برترین دانشگاه های جهانی QS مشاهده خواهید کرد که خود دلیلی بر بالا بودن سطح کفیت دانشگاه های ایتالیاست.

دانشگاه در ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی نیست

خوب است بدانید تقریباً 10 درصد از کل دوره‌های تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

پس شما به راحتی بدون نیاز حتمی به یادگیری و دریافت مدرک زبان ایتالیایی، می‌توانید برای تحصیل در ایتالیا درخواست دهید.  

بی‌نهایت رشته تحصیلی در دسترس متقاضیان

اگر نگران انتخاب رشته تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی خود هستید باید بدانید که دانشگاه های ایتالیا با ارائه گستره بالاییی از رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف به بهترین نحو به این نیاز شما پاشخ داده‌اند. به طوری که از مد و غذا گرفته تا پزشکی و دندانپزشکی را به آسانی می‌توانید در ایتالیا بخوانید.

تحصیلی در دانشگاه های خصوصی یا دولتی در ایتالیا؟

در ایتالیا، هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و البته بر اساس استانداردهای تعیین شده در این وزارتخانه فعالیت می‌کنند  تا به خوبی بتوانند رعایت استانداردهای کیفی آموزشی را تضمین کنند.

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که دانشگاه های خصوصی و دولتی ایتالیا کدامند و بهتر است در کدام یک تحصیلی کنید، در ادامه به طور مختصر و البته جامع به بررسی این موارد پرداخته‌ایم، پس با ما همراه باشید.

دانشگاه های خصوصی ایتالیا کدامند؟

همانطور که می‌دانید دانشگاه های دولتی زیر نظر دولت این کشور اداره می‌شوند اما نکته مهم اینجاست که دانشگاه های خصوصی، مستقل هستند و بالطبع شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه های دولتی دریافت می‌کنند.

شاید دلیل ارائه تجهیزات بهتر و به روزتر در دانشگاه های غیر دولتی ایتالیا نیز به همین خاطر است. پس می‌توانیم بگوییم کیفیت دانشگاه های خصوصی ایتالیا از نظر تجهیزات ارائه شده کمی بهتر از دانشگاه های دولتی است.

با این حال، دریافت پذیرش از دانشگاه های خصوصی ایتالیا به‌مراتب ساده‌تر است. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های خصوصی ایتالیا در سال 2023 را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. دانشگاه نیکلو کوزانو
 2. دانشگاه مارکونی
 3. دانشگاه پگاسو
 4. دانشگاه بوکونی
 5. دانشگاه Suor Orsola Benincasa ناپل
 6. دانشگاه کارلو کاتانئو
 7. دانشگاه LUMSA
 8. دانشگاه بیومدیکال رم
 9. دانشگاه Vita-Salute San Raffaele
 10. دانشگاه یونی کامیلوس
بهترین دانشگاه های ایتالیا

کیفیت و مزایای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا

 • درصد پذیرش بالاتر؛ به طور کلی همه متقاضیانی که شرایط پذیرش را دارند می پذیرند.
 • ارائه دوره‌های انگلیسی بیشتر؛ در نتیجه برای این دوره‌ها نیازی به تسلط به زبان ایتالیایی نیست.
 • موسسات خصوصی ایتالیا اغلب دارای امکانات مدرن و پیشرفته هستند.
 • این دانشگاه های خصوصی در حین و پس از تحصیل در زمینه کارآموزی و کاریابی به دانشجویان کمک می‌کنند.

دانشگاه های دولتی ایتالیا کدامند؟

دانشگاه های دولتی ایتالیا با دریافت بودجه از دولت، شهریه کمتری دریافت می‌کنند. و علاوه بر این، در همین راستا، بورسیه‌های مختلفی هم به دانشجویان بین‌المللی خصوصا متقاضیان غیر اروپایی ارائه می‌دهند. بنابراین کاملا قابل درک است که چرا بیشتر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل، دانشگاه های دولتی ایتالیا را انتخاب می‌کنند.  

دانشگاه های دولتی ایتالیا بر اساس رتبه‌بندی QS سال 2023 عبارت‌اند از:

 1. Politecnico di Milano
 2. دانشگاه بولونیا
 3. دانشگاه ساپینزا رم
 4. دانشگاه پادوآ
 5. دانشگاه میلان
 6. پلی تکنیک تورینو
 7. دانشگاه پیزا
 8. دانشگاه Vita-Salute San Raffaele
 9. دانشگاه ناپل فدریکو دوم
 10. دانشگاه ترنتو
بهترین دانشگاه های ایتالیا

معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر ایتالیا

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه های جهان و رتبه‌بندی دانشگاه های جهانی تایمز، ایتالیا که مقر قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا است، چندین دانشگاه برتر جهانی را در خود جای داده است.

در نتیجه همین لیست می‌توان به خوبی دریافت که کیفیت دانشگاه های ایتالیا چه از نظر آموزشی و چه از نظر امکگانات و تجهیزات ارائه شده به دانشجویان، خصوصا دانشجویان بین‌المللی در سطحی بسیار بالا و عالی قرار دارد.

در جدول زیر می‌توانید 9 دانشگاه برتر ایتالیا در سال 2024 و 2023 را که در این رتبه‌بندی‌ها قاعدتا جایگاه‌های زیر 300 را به خود اختصاص داده‌اند، مشاهده کنید:

دانشگاه‌ها
رتبه‌بندی تایمز آموزش عالی (2024)
رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای جیائو تونگ (2023)
رتبه‌بندی دانشگاه های برتر (2024)
رتبه‌بندی اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده (2023)
دانشگاه بولونیا – بولونیا
155
201
154
122
Scuola Normale Superiore – پیزا
168
501
416
دانشگاه ساپینزا – رم
181
101
134
125
دانشگاه پلی تکنیک میلان
201
201
123
297
مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا – پیزا
201
702
دانشگاه پادوا
201
151
219
115
دانشگاه Humanitas – میلان
251
401
472
دانشگاه Vita-Salute San Raffaele- میلان
251
401
595
314
دانشگاه تورورگاتا – رم
301
501
489
300

دانشگاه بولونیا

این دانشگاه، معروف به UNIBO (University of Bologna)، قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است که در سال 1088 تاسیس شده است.

در حال حاضر، این دانشگاه دارای 232 برنامه تحصیلی است که هشتاد و چهار مورد از آنها بین المللی بوده و 68 مورد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برترین رشته‌های دانشگاه بولونیا شامل پزشکی، ریاضیات، علوم سخت، اقتصاد، مهندسی و فلسفه است. دانشگاه بولونیا  با توجه به فعالیت‌های تحقیقاتی بسیار خوب خود، دارد بهترین دانشگاه ایتالیا برای دانشجویان بین المللی به حساب می‌آید.

سایت دانشگاه بولونیا

دانشگاه Scuola Normale Superiore معروف به La Normale

این دانشگاه واقع در شهر پیزا (با شعبه‌ای جدید در فلورانس)، در سال 1810 توسط ناپلئون تاسیس شد و به عنوان دانشگاهی که برای اولین بار در ایتالیا مدرک Ph.D. را ارائه داد معروف است.
Scuola Normale Superiore به عنوان یک دانشگاه برتر ایتالیایی برای دانشجویان بین المللی، رشته‌هایی را در زمینه علوم انسانی، ریاضی و علوم طبیعی و علوم سیاسی و اجتماعی ارائه می‌دهد. فرآیند پذیرش این دانشگاه بسیار سختگیرانه است، اما تحصیل در این دانشگاه ایتالیایی پس از پذیرش شامل هیچ هزینه‌ای نمی‌شود.

سایت دانشگاه La Normale

کیفیت و مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا

 • دانشگاه های دولتی ایتالیا با برخورداری کیفیت آموزشی بالاتر و برتری آکادمیک، امکانات تحقیقاتی گسترده‌تری را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.
 • در دانشگاه های دولتی ایتالیا دسترسی به طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی، از پزشکی گرفته تا مهندسی و علوم انسانی برای دانشجیان وجود دارد.
 • به دلیل بالا بودن رقابت در اخذ پذیرش و دریافت بورسیه دولتی، تعداد پذیرفته شده‌گان محدود است.
 • در دانشگاه های دولتی گذراندن امتحانات داخلی ورودی دانشگاه در بسیاری از موارد ضروری است.
 • کمتر بودن شهریه‌ها در دانشگه‌‍های دولتی از اساسی‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات اخیر

فهرست مطالب